1 КОРИНТЯНИ, глава 2

ЧОВЕШКИЯТ ДУХ

„А на нас Бог откри това чрез Духа; понеже Духът издирва всичко, даже и Божиите дълбочини. Защото кой човек знае какво има у човека, освен духът на човека, който е в него? Така и никой не знае какво има у Бога, освен Божият Дух. Ние получихме не духа на света, а Духа, Който е от Бога, за да познаем това, което Бог е благоволил да ни подари; което и възвестяваме не с думи, научени от човешка мъдрост, а с думи, научени от Духа, като поясняваме духовните неща на духовните човеци. Но естественият човек не възприема това, което е от Божия Дух, защото за него е глупост; и не може да го разбере, понеже то се изпитва духовно. Но духовният човек изпитва всичко; а него никой не знае да го изпитва. Защото, „Кой е познал ума на Господа, че да може да Го напътства?“ А ние имаме ума на Христа“ 1Кор. 2:10-16

Но как знаем това?
В стих 11 се казва, че ние имаме познание чрез духа си. Това изяснява нещата. Святият Дух разкрива на нашия дух всичко, което знае в Своята интуиция, като предава на интуицията на духа ни Своите знания. Чрез интуицията ние знаем нещата, открити от Святия Дух. Нещо повече – когато Святият Дух открие Божиите неща, Той ги открива в духа ни. В Божиите очи, освен човешкия дух, няма друг орган в човека, който да знае човешките неща. Святият Дух не разкрива Божиите неща на ума ни, защото Той знае, че нашият ум е неспособен да знае Божиите неща. Умът не е орган, който може да знае Божиите и човешките неща. Макар че умът може да мисли или дори да проектира много неща, той не може да каже, че знае тези неща, защото само духът на човека може да знае човешките неща. Тук виждаме колко високо Бог цени новородения дух на човека. Ако човекът не е новороден, духът е все още мъртъв; следователно Бог няма как да му открие Божиите неща. Човекът може да е много интелигентен, и въпреки това да не разбира Божиите неща. За да общува Бог с човека и за да се покланя човекът пред Бога, се изисква новороден дух, който да служи за свръзка помежду им. Без новороден дух, Бог и човекът винаги ще бъдат разделени; Бог не може да стигне до нас, нито пък ние – до Него, защото човешката интуиция, отделена от Неговия ум, емоции и воля, е все още мъртва и не може да познае намерението на Святия Дух. Така човекът не може да узнае откровението на Святия Дух. Съживяването на духа е първата стъпка към общение между Бога и човека…

* * *

Откъс от книгата на Уочман Ни ДУХОВНИЯТ ЧОВЕК, том втори, издание на Мисия Възможност. Препоръчвам на всички търсещи истината и трите тома на тази книга с убеждението, че посланията им са верни, библейски прозрения за духовното естество но човека.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.