Защо расте натискът върху християни в Европа?
Броят на престъпленията от омраза срещу европейски християни нараства. Защо e така?
Насилието над християни е нараснало с 40 процента. Това е резултатът от нарастването на докладваните престъпления от омраза срещу християни, съобщава …
Броят на престъпленията от омраза срещу европейски християни нараства. Защо e така?
Насилието над християни е нараснало с 40 процента. Това е резултатът от нарастването на докладваните престъпления от омраза срещу християни, съобщава Обсерваторията за нетолерантност и дискриминация срещу християни (OIDAC). Те включват физически нападения и вандализъм.
Палежите на църкви са нараснали със 75 процента. Освен това австрийският институт за проучване твърди, че християните с традиционни възгледи все повече попадат под натиск в парламента или съда. Те трябва да отговарят за своите убеждения в съда или да се окажат притиснати от широко формулирано законодателство.
Наблюденията са публикувани в момент, когато поляризацията нараства. Това се отразява и в нарастващия брой политически партии в Европа. Докато в миналото хора от най-различен произход бяха обединени в една партия, през последните години едноличните партии навлязоха на политическата сцена. Техният фокус върху една конкретна тема, като климат, социално неравенство или имиграция, създава по-дълбоки разделения, кара разногласията между опонентите да нарастват.
Тези разделения заобикалят традиционния християнин. Той не се съгласява с променящите се световни възгледи относно брака, сексуалността и медико-етичните въпроси като абортите и евтаназията. Това го изправя точно срещу политическия дискурс, особено в Западна Европа, която високо цени тези нови ценности. Съдебно дело като наскоро заведеното срещу финландския политик Пайви Расанен е логична последица. Сблъсъкът на мирогледи, в който хората вече не се разбират, води до конфронтации в съда или парламента. Въпреки това, функциониращата правова държава предоставя на християни като Расанен пространство да продължат да споделят своите убеждения.
На теория, разбира се, не е необходимо такива конфронтации да водят до насилие. И въпреки това, това също е във възход. Въпреки че липсва европейска статистика, повечето държави поотделно изглежда отбелязват нарастване на престъпленията от омраза. Това е престъпление, мотивирано от предразсъдъци, което се случва, когато нарушителят се насочи към жертва, защото принадлежи към определена социална група.
Християнинът принадлежи към такава социална група. Той има различни традиции и интереси от повечето хора. През 2023 г. обаче християнинът живее в среда на секуларизация. Неговата група намалява, докато навсякъде в европейските села и градове традиционните маркери на идентичност все още са видими и това са църквите. И те често са обект на насилие. Вандализмът е най-разпространеното престъпление, според доклада на OIDAC, следван от кражбата и палежа.
Но не само християните носят основната тежест. Един бърз преглед на новинарските заглавия показва, че други малцинства също са под нарастващ натиск: евреи, мюсюлмани и етнически малцинства.
Катализаторите за това втвърдяване са много: пандемията и технологичният прогрес са ключови фактори. В крайна сметка те изглежда се свеждат до едно нещо преди всичко: индивидуализация. Запазването на мира изисква саможертва.
Ленарт Лиенхуйс
CNE NEWS