Липса на единство в Католическата църква относно жените дякони
Католическата църква е разделена по въпроса дали да позволи на жените да служат като дякони, показва документ на Ватикана, цитиран от Ройтерс.
Предоставянето на по-голяма роля на жените в доминираната от мъже Църква е един от въпросит…
Католическата църква е разделена по въпроса дали да позволи на жените да служат като дякони, показва документ на Ватикана, цитиран от Ройтерс.
Предоставянето на по-голяма роля на жените в доминираната от мъже Църква е един от въпросите, които ще бъдат обсъдени на срещата на върха на епископите, известна като синод. Първата сесия се проведе миналата година, без да доведе до резултати. Днес Ватиканът публикува работен документ, който трябва да послужи като основа за дискусиите на втората и последна сесия, която ще се проведе през октомври.
"Докато някои поместни църкви призовават жените да бъдат допуснати" да служат като дякони, "други отново се противопоставят", се казва в документа. В него се отбелязва, че жените дякони няма да бъдат включени в дневния ред на синода, но "богословският размисъл трябва да продължи, в подходящ срок и по подходящ начин".
Дяконите, както и свещениците, са ръкоположени служители и в днешната Църква могат да са само мъже. Жени дякони са съществували в ранното християнство, но не е ясно каква роля са имали.
Съвременните дякони не могат да отслужват литургия, но могат да проповядват, да преподават от името на Църквата, да кръщават и да извършват сватбени, венчални и погребални служби, дори да управляват енория.
В документа на Ватикана обаче се подчертава необходимостта от "по-пълно признаване" на жените в Църквата, като се казва, че "по силата на тайнството на кръщението, те имат пълно равенство".
Документът, известен като Instrumentum laboris, беше представен след консултации с националните епископски конференции и католически институции и асоциации от цял свят.
По отношение на друг актуален въпрос, текстът не включва конкретни препратки към ЛГБТ хората, но призовава за по-голямо включване. "На всички континенти се усеща нуждата от хора, които по различни причини са или се чувстват изключени или в периферията на църковната общност, или които се борят да получат в нея пълно признание на своето достойнство и дарби", се казва в документа.
В интервю за предаването "60 минути" на Си Би Ес, записано през април и излъчено през май, Франциск отговори с категорично "не" на въпроса дали е отворен към ръкополагането на жени за дякони. Но той добави, че жените често изпълняват роли, подобни на тази на дякона, без официално да имат тази титла.
"Жените са много полезни като жени, а не като църковни служители", добави той.
БТА