Швейцарци на поход в подкрепа на преследваните християни
Бундесплац, площадът на швейцарския федерален парламент в Берн, беше изпълнен с десетки дървени кръстове на 31 август.
Около 1000 души участваха в митинг – поход в подкрепа на преследваните на религиозна основа по света, особено христ…
Бундесплац, площадът на швейцарския федерален парламент в Берн, беше изпълнен с десетки дървени кръстове на 31 август.
Около 1000 души участваха в митинг - поход в подкрепа на преследваните на религиозна основа по света, особено християните.
Изказванията на две жертви на преследване мотивираха хората да предприемат действия срещу нарушаване на човешките права.
Амин Афшарнадери, бивш мюсюлманин, станал християнин, разказва как е бил затварян два пъти в Иран заради християнската си вяра. Първият път е арестуван на Рождество в дома на пастира на неговата незаконна църква. „Бях многократно разпитван, обиждан, унижаван и притискан да се откажа от вярата си и да предам други християни. Сигурен съм, че нямаше да преживея това, ако Исус Христос не беше с мен”.
Амин Афшарнадери споделя, че неговата история не е изолирана: „Християните в Иран живеят под постоянен натиск и страх. Те губят работата си или имуществото си заради вярата си”.
Вторият говорител, чието име и азиатска страна на произход не бяха споменати от съображения за сигурност, също е преживял затвор и мъчения няколко пъти. Той е бил свидетел на публично екзекутирани християни.
„Християнството се възприема като заплаха за националната сигурност и всеки нов закон е насочен към елиминирането на християните“. Въпреки това мъжът, който сега живее в Европа, каза, че все още не е възможно да се изкорени християнската вяра в неговата страна. „Тази вяра може да издържи на всяко страдание, дори в най-тъмната затворническа килия“.
Двамата бивши мюсюлмани са насърчили присъстващите да се застъпят за преследваните заради вярата си по целия свят като жители на свободна страна като Швейцария: чрез молитва, канене на преследвани хора в местната църква, оказване на политически натиск върху правителства, които нарушават човешките права или подкрепа организации, които се ангажират с религиозната свобода.
Те призоваха по-специално медиите да използват своите платформи за справяне с проблема.
Сред участниците в събитието пред парламента е Лоран Верли, депутат в Народното събрание. Заедно с няколко колеги от парламента той редовно получава информация за положението на християните в различни страни и прави предложения до съответните посолства.
„Между 2019 г. и 2023 г. почти половината от нашите искания бяха поне частично изпълнени. От 54 затворници, за които агитирахме, 24 бяха освободени предсрочно”, казва той.
Дори това да звучи като капка в морето при 365 милиона преследвани християни, Лоран Верли е убеден, че е от съществено значение „да издигнем гласа си за тези хора“.
Накрая той припомня привилегията да живееш в страна, в която основните свободи като религиозната са защитени. В Швейцария „нашата история се характеризира с християнското убеждение, че всеки човек има присъщо достойнство. Ние носим отговорност да запазим тези ценности”.
Swiss Evangelical Alliance