СТАР ЗАВЕТ, 2 ЛЕТОПИСИ, гл. 9
„И Савската царица, като слушаше за Соломоновата слава, дойде в Ерусалим да изпита Соломон с мъчни въпроси; И Соломон отговори на всичките ѝ въпроси; нямаше нищо толкова мъчно за Соломон, че да не може да ѝ го обясни. А като видя Савската царица мъдростта на Соломон и къщата, която бе построил, ястията на трапезата му,…
„И Савската царица, като слушаше за Соломоновата слава, дойде в Ерусалим да изпита Соломон с мъчни въпроси; И Соломон отговори на всичките ѝ въпроси; нямаше нищо толкова мъчно за Соломон, че да не може да ѝ го обясни. А като видя Савската царица мъдростта на Соломон и къщата, която бе построил, ястията на трапезата му, настаняването на слугите му и прислужването на служителите му и облеклото им, също и виночерпците му и тяхното облекло, и пътеката, по която отива в Господния дом, не остана дух в нея. И рече на царя: Верен беше слухът, който чух в земята си, за твоето състояние и за мъдростта ти…. „2 Лет. 9:1-5
Мълвата за мъдростта на младия цар Соломон, проспериращото царство на Израел и великолепието на храма в Ерусалим е обиколила света и е стигнала чак до Савското кралство, отдалечено на повече от 2500 километра от Ерусалим.
За нас, които ползваме телевизия, радио и интернет за информиране и автомобили, кораби и самолети за придвижване, е несравнимо по-лесно да знаем всичко което се случва по целия свят. Можем безпрепятствено да посещаваме най-отдалечени континенти и острови, но за времето на Соломон, от преди 3000 години е било невероятно-трудно слухът за каквото и да е, да надскочи хоризонта.
Сигурно слухът за Соломон и царството му да е бил грандиозен за да се предава от уста на уста толкова далеч до Савското царство и царицата му да поеме тази опасна и дълга експедиция чак до Ерусалим.
Това което тя е видяла в Ерусалим, е било по-впечатляващо и по-велико от това което е чула за Соломон и царството му. Ако обърнете внимание на това което я е впечатлило, ще откриете градацията на постиженията и ценностите на Соломон, които започват със задоволяването на любопитството на царицата за мъдростта му и завършват с пътеката, по която Соломон отива в Господния дом.
Тук е акцентът и въпросите от днешния прочит на Библията!
Между всичките наши пътища, какво място заема пътеката ни до Господния дом?
Занемарена ли е? Обрасла ли е с бурени и забрава?
Приятелите и съседите ни, знаят ли, че въобще посещаваме Господния дом?
Виждат ли ни с каква почит отиваме там?
Усещат ли и с каква благодат се връщаме?
Това води ли ги до възхита от Бог или не виждат резултат от нашето поклонение?
…………….
Според преданията, а и някои исторически източници, Савска царица известна в историята на Етиопия като Македа, е родила син от цар Соломон на име Менелик I, който е станал основоположник на почти три хилядна етиопска имперска династия.
Последният император от тази династия е Хайле Селасие (1892г.-1975 г) свален от власт и убит от полковник Менгисту Хайле Мариам, комунистически диктатор и водач на военната хунта в Етиопия.
Въпреки че преобладаващото население на Израел е от евреи със светла или средиземноморска кожа, има групи хора с тъмна африканска кожа, които са запазили своето потекло и се смятат за потомци на Савската царица. Те са признати за част от израелското общество и могат свободно да се заселват в Израел. През 80-те и 90-те години на миналия век Израел е извършил две големи операции, наречени „Мойсей“ и „Соломон“, с които са евакуирали етиопските евреи за да ги заселят в Израел. Интересно, нали!