Нападение над монахини в Судан
Въоръжени лица са застреляли и убили две католически монахини, докато пътували по магистрала в Южен Судан, което е едно от най-смъртоносните места в света за хората, които работят в социалната сфера.
Други пет монахини са оцелели при …
Въоръжени лица са застреляли и убили две католически монахини, докато пътували по магистрала в Южен Судан, което е едно от най-смъртоносните места в света за хората, които работят в социалната сфера.
Други пет монахини са оцелели при нападението, но двама мъже също са били убити по време на стрелбата.
Мери Даниел Абуд и Реджина Роба от манастира "Сестрите на Свещеното сърце" в архиепископията Джуба са били погребани в катедралата „Света Тереза“ в петък, съобщава UCA News.
Абуд, главен учител в училището Усратуна в Джуба, и Роба, учител и администратор в Католическия институт за обучение по здравеопазване в епархията Вау в Южен Судан, са сред седемте монахини, нападнати по магистрала в Южен Судан в понеделник, докато се връщали у дома в Джуба, след като присъствали на тържествата за стогодишнината в енория в източната епархия на Торит.
Въоръжените мъже, които не са идентифицирани, последвали монахините към храстите, където се скрили. Първо застреляли легналалата Абуд, а след това застреляли Роба в гърба, докато бягала, за да се скрие.
„Вярваме, че тяхната жертва ще подпомогне каузата на мира, помирението и сигурността в региона. Молим се за утехата на тези, които скърбят за загубата", се казва в телеграма, подписана от държавния секретар кардинал Пиетро Паролин , съобщава CNA.
Един вярващ в Южен Судан, цитиран от Mission News Network, казва, че ислямът нахлува с пълна сила в Южен Судан. „Южен Судан е стратегическо място и той ще бъде портата към Африка, така че ислямът да може да стигне до целия континент.”
Ислямистките лидери „мобилизират средства от различни ислямски страни и ги изпращат в Южен Судан“, казва източникът.
Когато Южен Судан стана нация преди 10 години, много вярващи избягаха от преследванията в Судан, за да намерят сигурност на юг. Доскоро в Южен Судан се забелязваше подобрение в религиозната и политическата атмосфера.
След посещение в тази страна миналия февруари тогавашният председател на Комисията на САЩ за международната религиозна свобода Тони Пъркинс изрази оптимизъм.
„Благодарни сме на премиера Хамдок и други членове на смелото преходно ръководство на страната, които се срещнаха с USCIRF, за да предадат изричното си желание да донесат нова ера на откритост и приобщаване към страната си, която страда 30 години под жестока и автократична религиозна репресия, “, казва Пъркинс.
„В същото време ние разбираме, че предизвикателствата на страната са дълбоко вкоренени и призоваваме ръководството да действа бързо, за да превърне този оптимизъм в осезаеми и значими реформи за всички хора в Судан. Настояваме за официална отмяна на член 126 от Наказателния кодекс от 1991 г., който забранява отстъпничеството или смяна на религията“, добавя той.
В неотдавнашен доклад CARE International заявява, че Южен Судан, заедно с Афганистан, е едно от най-смъртоносните места за социалните работници, служещи в страната.
„Десет години след обявяването на независимост, Южен Судан е изправен пред най-тежката хуманитарна криза досега“, казва Розалинд Кроутър, директор на CARE за Южен Судан. „В същото време безопасността и сигурността на хуманитарните работници са сериозно застрашени. Има тревожен ръст на нападнати убити хуманитарни работници и кражби на помощи през 2020 г., което продължи и през 2021 г. Неспазването на защитата на хуманитарните служители ще доведе до неизбежно спиране или прекъсване на спасителните операции в критично засегнатите райони.
Източник: Christian Post