Християни и евреи могат да се молят на Храмовия хълм в Ерусалим
Наскоро съдия Билха Яхалом от Ерусалим отмени ограничителна заповед на евреин, който беше „хванат“ да се моли на Храмовия хълм по време на празника Йом Кипур. Съдията постанови, че е допустимо евреите да се молят тихо в най-святото еврей…
Наскоро съдия Билха Яхалом от Ерусалим отмени ограничителна заповед на евреин, който беше „хванат“ да се моли на Храмовия хълм по време на празника Йом Кипур. Съдията постанови, че е допустимо евреите да се молят тихо в най-святото еврейско място. Предполага се, че това се отнася и за християните, ако не в текста на заповедта на съдията, поне в нейния прецедент.
През последните години все по-голям брой евреи отиват на Храмовия хълм и открито се молят на най-почитаното място за юдаизма или поне не крият, че го правят. Група, която популяризира евреите, посещаващи Храмовия хълм, съобщава, че рекорден брой евреи действително са се молили там това лято: 4239 евреи през библейския месец Ав, което е почти двойно в сравнение със същия сезон на предходната година.
В решението си съдията пише: „Жалбоподателят (който беше задържан) е ежедневно на Храмовия хълм и е запознат с приетите процедури на място и наистина признава, че се е молил там... От друга страна, именно ежедневната молитва на Храмовия хълм показва, че това е въпрос на принцип за него. Видеото, което прегледах, показва, че жалбоподателят стои в ъгъла, няма тълпа около него, молитвата му е тиха“, добавя съдията.
„Ответникът не оспорва, че жалбоподателят, както и много други, се моли ежедневно на Храмовия хълм и тази дейност сама по себе си не нарушава полицейските инструкции“, заключава съдия Яхалом.
Решението на съдията признава прецедент, който се случва на Храмовия хълм редовно. Противно на „статуквото“, постигнато с Йордания през 1967 г., забраняваща всяка еврейска молитва, евреите се молят тихо на малки групи, без да привличат внимание.
Отговорът на израелското правителство е разнопосочен. Много националистически и религиозни партии и членове на Кнесета празнуват. От друга страна, израелският арабски министър за регионално сътрудничество Исауи Фрей обяви в началото на заседанието на правителството, че възразява срещу еврейската молитва на Храмовия хълм. Парадоксът е, че макар Фрей да е с леви политически убеждения, той не е известен като особено религиозен мюсюлманин. Той възразява срещу евреите, които се молят на най-святото им място с думите: „Подкрепям молитвата на всеки човек навсякъде, но Храмовият хълм има статукво и трябва да бъде уважаван."
Друг член на управляващата коалиция на Израел, ислямската партия Раам обяви през юли: „Джамията Ал-Акса (синоним на мюсюлманите за цялата Храмова планина) е изключително право на мюсюлманите и никой друг няма право на това“.
Съдия Яхалом отбеляза, че няма действителен закон срещу еврейската (и християнската) молитва на Храмовия хълм, а пет десетилетна история на заповеди, които са създали прецедент, но също така се разглеждат като противоречиви, ако не и дискриминационни, въз основа на статукво от преди повече от половин век.
Има причина за безпокойство, че ислямските и арабските националистически екстремисти ще отговорят с насилие.
Не е невъзможно хиляди арабски бунтовници да щурмуват Храмовия хълм, което би довело до блокиране, широко разпространено насилие и затваряне на свещеното място за молитва за всички. В този случай е вероятно решението да бъде обжалвано пред Върховния съд на Израел, като израелската полиция посочи бунтовниците като причина за забрана на евреите отново да се молят там. Това е правен прецедент, който би имал свои политически последици.
Нужни са молитви за продължаващото право на евреите и християните да се молят на Храмовия хълм.
Източник: Christian Headlines
Photo: The Times of Israel