Неемия -12
Четиво с продължение…УПРАВЛЕНИЕТО НА ЕРУСАЛИМЧаст 12 ПЕВЦИТЕ и ХВАЛИТЕЛИТЕ В ЦЪРКВАТАЕдни от първите служители, които били определени за богослужението в Ерусалим от времето на Неемия са били певците, така както едно от първите служения в Църквата е служението на хвалителите: А като се съгради стената и поставих вратите, и се определиха вратарите, ПЕВЦИТЕ и левитите….
Четиво с продължение…
УПРАВЛЕНИЕТО НА ЕРУСАЛИМ
Част 12
ПЕВЦИТЕ и ХВАЛИТЕЛИТЕ В ЦЪРКВАТА
Едни от първите служители, които били определени за богослужението в Ерусалим от времето на Неемия са били певците, така както едно от първите служения в Църквата е служението на хвалителите:
А като се съгради стената и поставих вратите, и се определиха вратарите, ПЕВЦИТЕ и левитите. Неемия 7:1
За първи път, за хваление на последователи на Христос четем в Евангелие по Матея 26:30, където като завършек на първата Господна трапеза, апостолите заедно с Христос, са изпели химн – „Като изпяха химн, излязоха на Елеонския хълм“. От тогава и насам, между последователите на Христос, пеенето на химни по време на богослужение е всред първите и основни служения. Въпреки че музикалния съпровод с инструменти е много важен, самото пеене е по-важно, защото най-пълно и най-точно отразява правилната изповед и убеждение за Бога, и силата, и чистотата на изпитваните емоции на поклонниците.
ДАВИДОВАТА СКИНИЯ
Едно от интересните и пророчества за наши дни засягащо хвалението е това на пророк Амос:
„В онзи ден ще въздигна падналата Давидова скиния и ще заградя проломите ѝ; ще въздигна развалините ѝ и ще я съградя пак както в древните дниза да завладеят останалите от Едом и всички народи, които се наричат с Моето име –казва Господ, Който прави това.“ (Амос 9 :11,12)
Според това пророчество ще дойде време когато Давидовата скиния отново ще бъде издигната и Божият народ ще идва с хваление в присъствието на Бога. Пророчеството подчертава, че това ще стане когато езичниците се обърнат към истинския Бог и започнат да Го хвалят.
По време на първия Ерусалимски събор, описан в „Деяния на апостолите“, 15 глава, апостол Петър, а след това и Павел и Варнава разказват как езичниците се спасяват и присъединяват към ерусалимските християни. Тогава апостол Яков, дълбоко развълнуван се изправя се и цитира от пророчеството на Амос,
“След това ще се върна и пак ще въздигна падналата Давидовата скиния …” Деяния 15:16-18
Яков е разбрал, че Църквата е възстановената Давидова скиния, в която не е имало повече принасяне животински жертви, а само благодарности и хваление към Святия Бог.
(Повече може да прочетете за Давидовата скиния в разсъжденията ни за Амос 9 глава: https://golyamotochetene.wordpress.com/2020/12/10/9-2/)
Днес нямаме нужда от Мойсеевата скиния и нямаме нужда от жертвоприношения, защото съвършената жертва на Исус Христос ни е изкупила веднъж завинаги! Дошло е времето за служение като в Давидовата скиния, в която хвалението е в основата на служението.
В Деяния на апостолите 2:46-47 се казва, че християните са се събирали всеки ден в дворовете на храма и по домовете си и че непрекъснато са хвалили Бог. Всеки който е вървял по ерусалимските улици, е можел да чуе как тази църква е принасяла сладка жертва на хвала на Всевишния.
Така както ранната църква е възстановената Давидова скиния, така и днес Христовата църква трябва да бъде място на хваление, благодарение и прослава на Живия Бог.
В посланието към Ефесяните, първата глава, три пъти се казва, че църквата съществува за хвала на Божията слава.
„за похвала на славната Си благодат…“ ст.6
„тъй че да бъдем за похвала на Неговата слава…“ ст.12
и „за похвала на Неговата слава…“ ст.14
В първо послание на апостол Петър, 2:9 се казва, че Бог ни спаси, за да възвестяваме превъзходството Му.
В Евреи 13:15 се казва:
“… чрез Него нека принасяме на Бога непрестанно хвалебна жертва, сиреч, плод от устни, които изповядват Неговото име.”
Днес Църквата има за задача непрекъснато да принася хвалебна жертва, точно така както Израил е принасял хваление в Давидовата скиния и така както певците са хвалели Бога по времето на Неемия.
Векове наред църквата не е била наясно по този въпрос. През средновековието Мойсеевата скиния и храма в Ерусалим са били приети като модел на християнско поклонение. Строени са богато украсени сгради и се изпълнявали сложни ритуали, които са запазени и до днес в някои църковни общества. Тези сгради и ритуали може би да са добри сами по себе си, но фактически не са изпълнявали целта на църквата. Слава на Бог, за това, че ние днес, като Негова Църква трябва да работим за възстановяване на Давидовата скиния.
Следва продължение…