Денят на Солунските братя – празник на всички народи
По същество целта на делото на св. св. Кирил и Методий е изучаването на Писанието и християнската блага вест на езика на всеки народ. В този смисъл плод на това дело е както всеки превод на нов език на Библията от тогава насам ( а това са стотици пр…
По същество целта на делото на св. св. Кирил и Методий е изучаването на Писанието и християнската блага вест на езика на всеки народ. В този смисъл плод на това дело е както всеки превод на нов език на Библията от тогава насам ( а това са стотици преводи), така и Реформацията през 16. век, която задава формите на голяма част от европейските нации и култури.
В по-общ план днес е празник на всички народи, на възможността всеки човек да опознава и осмисля света на матерния си език, както и да чете висока литература на своя език. Кирил и Методий са истински граждани на света и тяхната заслуга е буквално към цялото човечество, бидейки служители и приятели на всеки народ.
Кирилицата е истински феномен, който се е развил десетилетие след кончината на Кирил и Методий. През годините както всяка графична система се е променила до неузнаваемост и дължи днешната си форма в най-голяма степен на въвеждането на книгопечатането от руския император Петър I.
Затова мисля, че нищо не е по-далеч от смисъла на днешния ден от споровете чии са Кирил и Методий. Да, те са ромейски дипломати. Да, те са създали своята азбука и са направили своите преводи на езика на славяните по река Брегалница, която днес се намира в Република Македония. Да, тяхното дело се развива във Великоморавия, която е днешна Чехия. Да, тяхното дело получава мощна подкрепа от папа Адриан. Да, техните преводи са спасени в България, както и тяхната азбука е трансформирана и оптимизирана в България. И да, водеща заслуга за това как кирилицата изглежда днес има Русия.
Всички спорове кой по-по-най са толкова далеч от смисъла на делото на Кирил и Методий. И най-добрият начин да почетем днешния ден е да си отворим един съвременен превод на Библията на български език и да четем и разсъждаваме върху Божието слово.