Археологически находки от времето на цар Езекия разказват библейската история
За първи път близо до Ерусалим археологически разкопки откриха доказателства, показващи въздействието на военната кампания на Сенахериб върху икономиката на царство Юда. По време на разкопките на Израелския орган по антиките, финансирани от Израелск…
За първи път близо до Ерусалим археологически разкопки откриха доказателства, показващи въздействието на военната кампания на Сенахериб върху икономиката на царство Юда. По време на разкопките на Израелския орган по антиките, финансирани от Израелската земска администрация преди изграждането на новия квартал Мордот Арнона, са разкрити промени в юдейската администрация от дните на цар Езекия след асирийската военна кампания. Досега доказателствата за кампанията, последвала бунта на Юда, бяха известни от Юдейските низини (Юдейска Шефела).
От последните разкопки става ясно, че оригиналната юдейска административна структура, която е съществувала на това място, е била напълно унищожена.
„Открихме останки от важен кралски административен център от дните на цар Езекия и може би дори от управлението на неговия баща, цар Ахаз“, казват Нерия Сапир, Натан Бен-Ари и Бенямин Сторчан, ръководители на разкопките от името на Израелската служба по антиките.
„Центърът е функционирал през последната третина на 8 век пр. Хр., но е бил разрушен до основи и погребан под масивна купчина камъни. Каменната купчина образува платформа, върху която е издигната последваща структура, от която се открива страхотен изглед към всички земеделски площи на изток от хребета Армон Ха-Нацив – Рамат Ракел и може да се види отдалеч. Големи строителни камъни, произхождащи от ранната структура, бяха умишлено включени в купчината.
„Ние тълкуваме тези драматични промени като дело на асирийското имперско правителство, целящо да предаде политико-дипломатическо послание на околния регион и да изясни „кой наистина е начело“ чрез основен ремонт на административната структура и нейната функция. Тъй като асирийците все още се интересуваха от селскостопанската продукция и данъците, които Юда можеше да осигури, те наистина позволиха съществуването на независима юдейска администрация, като по-скоро засилиха тежките си икономически изисквания.
Административната дейност на Юда включваше концентрацията и управлението на селскостопанските производители, използвани за плащане на данъци на кралството. Продуктите са транспортирани и доставяни в големи керамични буркани за съхранение – може би също съхранявани тук като резерв за времена на недостиг. Освен това тук, в квартал Мородот Арнона, се е произвеждало вино и вероятно зехтин.
Доказателствата за промените в юдейската администрация след военната кампания на Сенахериб, открити в Мородот Арнона, включват откриването на набор от дръжки на буркани за печат. Дългата хронология на сбора от печати изобразява значението и приемствеността през променящите се административни етапи.
Датиращи от 8-ми век пр. Хр. тук са открити десетки отпечатъци от печати – „(принадлежащи) на краля“, както и 17 дръжки с „лични“ имена, изписани на иврит. Сред имената върху „частните“ печати с дръжки на буркани са Менахем Юбна (lmnḥm/ywbnh), Пекач Тавра (lṗqḥ/tbr’), Цофен Азаряху (ṣpn.ʿ/zryhw) и други.
Кои са били тези хора? Дали те са били елитни собственици на имоти, които са били двигателите на икономиката на кралството; или може би са били висши юдейски служители? Констатациите от Арнона, които ще бъдат публикувани заедно с екип от изследователи от университета в Тел Авив, ръководен от проф. Одед Липшитс, затвърждават хипотезата, че отпечатъците на „личните“ печати са част от краткотрайна административна система, действаща преди военната кампания на Сенахириб – като част от подготовката на царство Юда, водено от цар Езекия, да въстане срещу Асирия, по което време данъчното облагане на Асирийската империя престава.
Министърът на културното наследство, равин Амихай Елияху коментира: „Много е трогателно да се натъкнем на текстове от високопоставени служители в юдейската администрация отпреди около 2700 години. Очарователното откритие на Израелската служба за антики разказва хилядолетната история на еврейския народ, който – въпреки кризите и много трудни периоди – винаги е знаел как да се издигне отново, да изгради отново и да процъфтява.
Israel Antiquities Authority