Богословски речник
Л ЛАМА –1. Будистки свещеник у монгол- ците и китайците. 2. Далай-лама – върховен будисткижрец, въплъщение на Буда и началник на всички лами. ЛАМАИЗЪМ – Будистко изповедание, разпространено в Тибет, Монголия и пр., което почита Далай-лама. ЛЕГАЛИЗЪМ – Опит за придобиване на Божията благодат и спасение чрез спазване на правила и закони. ЛУТЕРАНСТВО И ЛЮТЕРАНСТВО…
Л
ЛАМА –1. Будистки свещеник у монгол- ците и китайците. 2. Далай-лама – върховен будисткижрец, въплъщение на Буда и началник на всички лами.
ЛАМАИЗЪМ – Будистко изповедание, разпространено в Тибет, Монголия и пр., което почита Далай-лама.
ЛЕГАЛИЗЪМ – Опит за придобиване на Божията благодат и спасение чрез спазване на правила и закони.
ЛУТЕРАНСТВО И ЛЮТЕРАНСТВО Протестантско изповедание, възникнало в Германия от служението на Мартин Лютер (1483-1546). Лутераните проповядват спасение чрез вяра, отхвърлят върховната власт на папата и небиблейските форми на служение и обреди, приети от Католическата църква.
ЛЮБОВ – 1. Чувство на привързаност към някого или нещо. 2. Като плод на Святия Дух – силно, безусловно, благородно, чистосърдечно чувство на привързаност, копнеж за общуване и необходимост от споделяне; жертвоготовност, която не зависи от обстоятелствата и от качествата на обекта на това чувство.
М
МАГНАУРСКА ШКОЛА – Виеше византийско училище, основано в Константинопол, в което се подготвяли висши държавни и църковни дейци, между които и Константин-Кирил философ и българският цар Симеон.
МАМОН и МАМОНА (от арам. „богатство“) В библейско значение – неправедно богатство (Мат.6:24; Лука 16:9); алчност, користолюбие.
МАНИХЕЙСТВО – Еретично дуалистично религиозно учение, възникнало в Персия през 11-IV в. и съчетаващо хрисртиянство със зороастризъм.
МАННА – (от евр. „Що е това?“) Храна, която Бог дал на евреите при странстването им в пустинята (Изх.16:35; Чие.11:7.)
МАНДАЛА – (езич.) Олицетворение на будисткия Космос. Представлява кръг, диск, върху който е изработена диаграма – символично изображение на вселенската структура.
МАНУСКРИПТ – Античен или средновековен ръкопис върху папирус, пергамент или хартия.
МАРТИНИЗЪМ – (окулт.) Мистическо масонско учение от XVIII в., според което последователите му били надарени със свръхестествена сила.
МАСОНСТВО – Международно политическо движение с тайна организация, мистически обреди и идеалистичес- ки характер.
МАТЕРИАЛИЗЪМ Една от двете ос новни насоки във философията, според която материята е единствената обективна реалност, тя е първична и съществува вън и независимо от съзнанието, което е производно (вторично).
МАХАЯНА – Едно от дВете основни направления в будизма наред с хинаяна, т. нар. северен будизъм. Възниква в Индия, а от началото на новата ера се разпространява в Китай, Япония, Тибет и др.
МЕДИТАЦИЯ – (окулт.) Размишление. Умствено действие, чиято цел е да се постигне съсредоточеност, отпускане на тялото, липса на емоции и откъсване от външните обекти. Играе важна роля в индийската философия и религия.
МЕДИУМ – (окулт.) Лице, което служи за посредник между живите хора и духовете на починалите при спирити- чески сеанс.
МЕНОНИТИ – Членове на радикално реформаторско движение, сходно с ана- баптизма, основано в XVI в. от Менно Симоне – ученик на Цвигли. Менонити- те защитават идеята за чиста църква, отделена от света като алтернативно общество, изповядващо моралното самоусъвършенстване, все- опрощаването, непротивене на злото с насилие, пацифизма като добродетел на истинския християнин. Практикуват миенето на краката при Господната вечеря и Водно кръщение чрез обливане, а не чрез потапяне.
МЕРКАНТИЛЕН – Сметкаджииски, тър- гашески.
МЕСА – Главно богослужение в католическата църква, литургия
МЕСИЯ – Изпратен от Бога и очакван от човеците Спасител и Изкупител на света.
МЕТАФИЗИКА – (окулт.) 1. Философска наука за недостъпните за опита принципи на битието. 2. Обща и абстрактна теория (в трудовете на Аристотел).
МЕТОДИЗЪМ – Протестантско движение, основано в Англия от Джон Уес- ли, което започнало в рамките на Англиканската църква и се отделило като самостоятелно изповедание през 1795 г.; отличава се с методично проповядване на християнството, точно изпълнение на обредите.
МЕТРОПОЛИЯ – Главен или престолен град, седалище на политическата и духовната власт.
МИЛОЗЛИВ – Милостив, състрадателен, жалостив.
МИЛОСЪРДИЕ –1. Проява на състрадание, готовност да се окаже помощна нуждаещи се. 2 Като плод на Святия Дух – особена чувствителност на духа към страданието на околните.
МИР –1. Спокойствие, липса на вражди и раздори; сговор,съгласие, разбирателство. 2. Като плод на Святия Дух – внасяне на хармония и чувство на сигурност в отношението на човека към Бога, както и в отношенията му с околните.
МИСТЕРИЯ – (от гр. „тайна“) Тайни религиозни церемонии и обреди в чест на някое божество, до които били допускани само посветените (обикновено у древните гърци и римляни).
МИСТИЦИЗЪМ (МИСТИКА) – 1. Вяра в свръхестествени, тайнствени сили, с които човек може да общува и които може да овладява. 2. философско-религиозно учение за постигане на съвършенство чрез съзерцание, което слива човека с божеството; теософия.
МИТАР – Бирник, императорски чиновник, упълномощен да събира данъците; прен. грешник.
МИТАРСТВАНЕ – Самоизпитване, подлагане на мъки, на страдания.
МИТРА – Позлатена и украсена със скъпоценни камъни корона, която се носи по време на богослужение от лице с епископски сан.
МНОГОБОЖИЕ (ПОЛИТЕИЗЪМ) Религиозна система, признаваща съществуването на много богове.
МОНАХ – Лице, дало обет да води безбрачен живот в манастир съобразно с църковните канони; калугер.
МОНИЗЪМ – Учение, което приема, че в основата на света има едно единствено начало или принцип: според материалистическия монизъм – това е материята, а според идеалистическия – духът, идеите. Противоположен на ДУАЛИЗЪМ.
МОНОТЕИЗЪМ – Вярване само в един бог; еднобожие.
МОНОТЕЛИЗЪМ – Християнска ерес в Ориента през VII в., според която у Христа съществувала една единствена воля.
МОНОфИЗИТИЗЪМ Ерес, разпространена всред православните църкви от V в., която учи, че в Христос съществува само една природа – божествената.
МОНТАНИЗЪМ – Раннохристиянско учение по името на Монтан, свещеник от Фригия, което набляга върху се- бедисциплина и аскетизъм. На неговата основа по-късно се развива учението на донатистите.
МОРАЛ (НРАВСТВЕНОСТ) – Съвкупност от правила, норми, които регулират, определят поведението на членовете на дадено общество
МОРМОНИ – Последователи на култа, основан през 1830 г. от Джоузеф Смит, изповядващи смесица от християнство, псевдопророчества, видения и откровения, и приели за название на култоватаси общност „Църквата на Исус Христос на светиите от последно време“.
МУНИСТИ – Последователи на еклектичен религиозен култ, основан през 1954 г. в Сеул от Сън Мюнг Мун, изповядващи смесица от християнство, източни и окултни вярвания; обединени в „Асоциацията на Святия Дух за обединяване на световното християнство“; „Обединяващата църква“