Богословски речник „Б“
В този речник са включени значенията на някои от най-често срещаните духовни, религиозни, окултни и езически термини, което се надявам да бъде от помощ на тези от вас, които се срещат с тях без предварително да са имали обстойни познания. Един път в седмица ще бъдат публикувани подбраните термини по букви. Ще бъда благодарен на…
В този речник са включени значенията на някои от най-често срещаните духовни, религиозни, окултни и езически термини, което се надявам да бъде от помощ на тези от вас, които се срещат с тях без предварително да са имали обстойни познания.
Един път в седмица ще бъдат публикувани подбраните термини по букви.
Ще бъда благодарен на вашето участие в предефинирането на някои от тях, както и ще се радвам на ваши предложения за включването на нови думи в речника.
Б
БАПТИЗЪМ – Евангелско вероизповедание, възникнало през XVII в. в Англия. Баптистите отдават голямо значение на божественото откровение, учението за предопределението и християнския морал; поддържат принципа за спасение чрез лична вяра и необходимостта от кръщение в съзнателна възраст.
БЕНЕФИЦИЙ – 1. Дарение, обикновено на имот, направено в полза на духовенството в католическата църква. 2. Всеки имот или доходи на католическото духовенство, свързани с църковна длъжност.
БЕРАТ – Султански указ, с който се дават права.
БИБЛЕИЗЪМ –1. Използване на сюжети от Библията в изобразителното изкуство и литературата. 2. Заети от Библията думи, собствени имена, сентенции и др.
БИБЛИОЛОГИЯ – Богословско учение (доктрина) за Божието Слово – Библията, включваща канона, откровението и т. н.)
БИБЛИЯ – Записано Божие Слово. Божествено откровение до човеците, записано от боговдъхновени хора.
БИТИЕ –1. Книга на „Началата“ – първата книга на Библията. 2. Съществуване, светът в своята собствена същност.
БЛАГОВЕСТИЕ – Прогласяване на добрата, благата вест; радостно известие за възможността да бъдат простени човешките грехове чрез вяра в Исус Христос.
БЛАГОВЕСТИТЕЛ – Разпространител на благата вест.
БЛАГОВЕЦ – Благовещение. Празник в спомен на Благата вест, която Дева Мария получава за това, че ще роди Божия Син.
БЛАГОВИДЕН – Който има добър, приятен вид; приличен, миловиден.
БЛАГОВОЛЕНИЕ – Проява на добра воля; доброжелателство, благосклонност, любов.
БЛАГОГОВЕЕН – Изпълнен с благоговейно внимание, дълбока почит.
БЛАГОДАРЕН – Признателен за сторено добро.
БЛАГОДАТ – Незаслужената Божия милост, дарена на човека, която е необходимо условие за неговото спасение. Православните и католическите богослови защитават тезата, че благодатта за спасение се дава на вярващите единствено посредством техните църкви и техните духовници.
БЛАГОПРИСТОЕН – Благоприличен. Такъв, който има чинно, прилично, добро държание, пристойно поведение.
БЛАГОРАЗУМИЕ – Разсъдителност, предпазливост, житейска мъдрост, неподдаване на мимолетни увлечения.
БЛАГОРОДЕН – Които има високи нравствени качества и добродетели, и действа в името на високи идеали.
БЛАГОСЛОВЕНИЕ – Слова към Бога, които предизвикват Неговата помощ и благодат върху човека – (Мат. 29:9;
Лука 6:28). Изказване на благодарност и хвала към Бога (Лука 1:16; Рим. 1:25). Благословението е дар в резултат на Божието благоволение.
БЛАГОСТ – 1. Доброта, душевна мекота. 2. Един от плодовете на Святия Дух, изразяващ се в благородна, нели- цемерна, активна и получена свише душевна доброта, изразяваща се в характера на истинския последовател на Христос и търсеща своята изява в дела.
БЛАГОЧЕСТИЕ – Проява на християнски морал и добродетелност, без очакване на отплата или награда (вж. Як.
1:27)
БЛАЖЕНСТВО – Най-висша степен на щастие, на радост, на безметежност, състояние, независещо от условията и обстоятелствата, предизвикано от Божието присъствие в човека.
БЛУДСТВО – Съжителство на мъж и жена, които не са свързани с брак.
БОГОСЛОВИЕ (ТЕОЛОГИЯ) – Учение за доктрините на дадена религия.
БОГ – Върховният Абсолют. Вечната, съвършена първопричина за сътворението на вселената. Бог е личност. Бог е невидим. Бог е Дух – живеещ и действен. Бог себесъществуващ, вечен и непроменим. Бог е всезнаещ, верен и премъдър. Бог е свят, праведен, справедлив и любящ. Бог ненавижда злото. Бог е дълготърпелив и състрадателен. Бог е трансцедентален, автентичен, единствен, неповторим, вездесъщ, самодостатъчен, безконечен, независим от когото или от каквото и да било извън Самия Него. Бог е всемогъщ.
БОГ ОТЕЦ – Вседържител, Творец на всичко видимо и невидимо, без начало и без край. Той ражда Сина, както слънцето лъча – Божественото раждане не трябва да се разбира като отделяне от Бога по подобие на човешкото раждане. В Божието Същество няма сливане, отделяне или разделяне – Бог е Неизменяем.
БОГ СИН – ИСУС ХРИСТОС – Единородният, Божий Син е роден от Отца преди всички векове; Той е Светлина от Светлина, истински Бог от истински Бог, роден, несътворен, единосъщ с Отца, чрез Когото всичко е станало. Исус Христос е второто Лице на Бога, безначален по отношение на време, но по отношение на Отца Той има началото Си в Отца.
БОГ СВЯТИ ДУХ – Животворящ, Който изхожда от Отца, Комуто се покланяме и Когото славим наравно с Отца и Сина, и Който е говорил чрез пророците. Третото Лице на Бога.
БРЕВЕ – Папско писмо до владетел.
БРЕВИАРИЙ – Католически молитвеник.
БУДИЗЪМ – Религиозно-философско учение, основано в VI в. пр. Хр. в Северна Индия от Буда – име, дадено на основателя на будизма Сидхарта Гаутама. Основни принципи на будизма са отричане на действителността, непротивене на злото, и постигане на виеше щастие чрез психологическо и нравствено самообразование. Една от трите световно разпространени религии (наред с християнството и исляма)
БУЛА – Папска грамота или разпореждане по църковни въпроси.