Божият образ и човешката сексуалност
Божият образ и човешката сексуалност
Християнското разбиране за сексуалната идентичност
В библейския разказ за сътворението се казва, че хората са създадени като сексуални същества с ясно разпознаваеми мъжки и женски фи…
Божият образ и човешката сексуалност
Християнското разбиране за сексуалната идентичност
В библейския разказ за сътворението се казва, че хората са създадени като сексуални същества с ясно разпознаваеми мъжки и женски физически характеристики и с релационни характеристики като мъж и жена. „Полът” (sex) на индивида се отнася до биологичните характеристики, които отличават мъжа от жената, докато „социалния пол” (gender) се отнася до психологическите, социалните и културните асоциации, свързани с това да бъдеш мъж или жена. Библията недвусмислено потвърждава, че човешките същества, както мъжете, така и жените, носят Божия образ като представители на Твореца в грижата за създадената от Него земя.
(Битие 1:26-28; 2:22-23)
Ние скърбим за всяко изкривяване на сексуалността. Отхвърляме схващането, че хората могат сами да определят своя социален пол, без да се съобразяват със своята сътвореност. Въпреки че биологичният и социалният пол могат да бъдат разграничени, те са неразделни. Мъжествеността и женствеността са присъщ факт на човешката сътвореност – факт, който културите отразяват, като правят разлика между мъжете и жените. Ние също така отхвърляме понятието за флуидност на социалния пол (претенцията за променлива социална полова идентичност или изразяване на социалния пол в зависимост от ситуацията и опита).
Въпреки това през историята хората, чийто биологичен пол не е ясно изразен при раждането (наричани днес интерсексуални лица), са се сблъсквали със значителни психологически и социални предизвикателства. В Свещеното Писание Бог изразява дълбоката си загриженост за евнусите в преживяването им на отчуждение и болка и е приготвил по-добро бъдеще за онези, които се доверяват на Бога, като обещава да възстанови тяхното достойнство. По същия начин Божият народ е призован да откликва със състрадание и уважение към онези, които днес са изправени пред подобни обстоятелства.
(Исая 56:4-5)
Християнското разбиране за брака и безбрачието
Първото споменаване на брака в Библията показва, че той е установен от Бога, и го представя като изключителна връзка между един мъж и една жена. Това води до създаването на ново единство, което Библията нарича „една плът”. Следователно ние утвърждаваме, че според Божия замисъл бракът е уникална и изключителна заветна връзка между един мъж и една жена, които се обвързват с физически и емоционален съюз на доживотна взаимна любов и споделяне.
(Битие 2:24; Матей 19:4-6)
Освен това библейското учение последователно твърди, че заветният брак е единственият легитимен контекст за сексуално общуване. Сексът извън границите на брака е обявен за греховно нарушение на замисъла и намерението на Създателя.
Ние скърбим за всички опити на Църквата да определи еднополовите партньорства като библейски бракове. Скърбим за това, че някои християнски деноминации и местни общности са отстъпили пред изискванията на културата и твърдят, че освещават такива отношения като бракове.
Ние утвърждаваме, че бракът е предназначен от Бога да служи на човешкото добруване, като осигурява необходимия контекст за възпитанието на следващите поколения. Верните бракове позволяват да се създадат силни връзки в семейния живот, където по подходящ начин се ограничава свободата и се създава свързана и грижовна среда, която позволява на децата да се развиват.
Библейското виждане за брака включва изпълнението на мандата на Твореца за създаване на потомство и същевременно осигурява общуване и удоволствие за двойката. Ние скърбим за това, че стремежът към сексуална свобода като възприемано лично и социално благо омаловажава творческия аспект на брачния секс, което често води до обезценяване на децата и драматично увеличаване на абортите в световен мащаб. (Битие 1:28; 2:18-25)
Християнският брак е изграден по модела на отношенията между Христос и Църквата и следователно представлява уникално свидетелство за действието на Евангелието, тъй като съпругът и съпругата изпълняват отговорностите си един към друг като ученици под властта на Исус Христос. Ето защо християните, които избират да сключат брак, трябва да положат необходимите усилия, за да се грижат за брачната си връзка и за възпитанието на децата, които те могат да родят или осиновят.
(Ефес. 5:22-31)
Въпреки че бракът е виждан като идеал за възрастните във всички общества, в който мъжът и жената се допълват взаимно, бракът не е съществена необходимост, за да бъде един човек пълноценен. Както женените, така и неженените хора са напълно способни да изпълняват волята на Създателя и да свидетелстват за Исус Христос. Всеки индивид, създаден по Божия образ, е цялостна личност с максимален потенциал в контекста на други човешки взаимоотношения. Господ Исус, идеалният човек, е пример за тази истина за неженен живот. Апостол Павел твърди, че липсата на брак, независимо дали е следствие на обстоятелствата или личен избор, предлага на християнина уникални възможности да служи на каузата на Божието царство по начин, който не е възможен за онези, които са женени.
(1 Кор. 7:32-35)
Ние призоваваме всички местни църкви да подкрепят както неженените членове на общността, така и женените двойки вярващи християни чрез обучение, наставничество и мрежи за взаимно насърчаване и практическа подкрепа. Такава общност свидетелства за силата на Евангелието, като формира библейските ценности на дълбоко приятелство, любов и вярност в брака, почитане на родителите и всеотдайно отглеждане на децата в контекста на вярност към господството на Исус Христос и за слава на Бога.