Числа, глава 34
„И Господ каза на Мойсей: „Ето имената на мъжете, които ще разделят тази страна като наследство между вас: свещеникът Елеазар и Иисус, Навиновият син. Вземете също и по един предводител от племе, за да разделят страната, която ще наследите. А ето имената на тези мъже…“ Числа 34:16-19 Когато израелските племена достигат до Обетованата земя, още…
„И Господ каза на Мойсей: „Ето имената на мъжете, които ще разделят тази страна като наследство между вас: свещеникът Елеазар и Иисус, Навиновият син. Вземете също и по един предводител от племе, за да разделят страната, която ще наследите. А ето имената на тези мъже…“ Числа 34:16-19
Когато израелските племена достигат до Обетованата земя, още преди да влязат за да я завладеят, Господ им дава няколко важни указания.
Първо им заповядва да завладеят земята, като напълно прогонят жителите ѝ, за да не остане нито един от тях, защото ако не го направят тези които останат ще им бъдат „тръни в очите и бодли в ребрата, и ще ги измъчват в страната, в която живеят“ (виж Чис.33:55)
Втората заповед е била да очистят земята от идолите, жертвениците и оброчищата на ханаанците за да не се подмамят и да вършат същото. (виж Числ.33:51)
Третата заповед земята да се разпредели със жребий, където им се падне, а не според това, който е по-напорист, по-силен и по-нахален за да пререди останалите и това да създаде конфликти и борби между племената и семействата. (Числ.33:54)
Четвъртата заповед също е много важна. Господ им казва да разделят справедливо земята, на по-малките племена и семейства, по-малък дял, на по-големите по-голям. (Числ.26:54)
Петото указание, в тази 34 глава, също е много важно! Бог им определя по име хората, които трябва да участват в разпределението на земята по племена, родове и семейства. Със сигурност това са били хора, които а се ползвали с добро име, завиден авторитет и справедливо и честно отношение към всички. Уникален факт, че когато разпределянето на земята завършило всички са били доволни.
Мисля си, че ако използвахме тези Божии указания при разрешаването на трудните житейски ситуации, делби и разпределения, бихме избегнали много от конфликтите в които живеем.
Ето и какво бих препоръчал:
На първо място, решаването на проблемите трябва да започне преди да са се превърнали в конфликти.
Ако ще оставяте наследство на децата си, направете го навреме. Не оставяйте наследството да скара наследниците ви. Вие го разделете справедливо, прозрачно, добронамерено и честно! Децата ви го заслужават!
Ако наследството ви е не може да бъде разделено напълно по равно или няма абсолютно справедливо решение, използвайте жребий.
Ако при решаването на който и да е проблем, делба или жалба в семейството или в църквата, се появи недоверие или подозрение, добре е да помолим за посредничество и помощ някой страничен на конфликта човек, който да бъде с добра репутация, с благороден характер и на който всички имат доверие. Така преди да са се появили кавгите, обвиненията, обидите и да се е стигнало до съд, да сме потърсили посредничество на достойни хора и справедливо решение за всички.
В първото си посланието към Коринтяните, апостол Павел дава много добър съвет за разрешаване на жалби, конфликти и претенции в църквата:
„Когато някой от вас има нещо против другиго, смее ли да се съди пред неправедните, а не пред светиите? Или не знаете, че светиите ще съдят света? И тъй, ако вие ще съдите света, не сте ли достойни да съдите най-малки работи? Не знаете ли, че ние ще съдим ангели? А колко повече житейски работи! Тогава, ако имате житейски тъжби, поставяте ли за съдии онези, които от църквата се считат за нищо? Казвам това, за да ви накарам да се засрамите. Истина ли е, че няма между вас нито един мъдър човек, който би могъл да отсъди между братята си, 6а брат с брата се съди, и то пред невярващите? Даже преди всичко е голям ваш недостатък, дето имате тъжби помежду си. Защо по-добре не останете онеправдани? Защо по-добре не бъдете ограбени? А напротив вие сами онеправдавате и ограбвате, и то братя.“ 1 Кор. 6:1-8
Заслужава си да се възползваме от съвета на Павел, нали!