Германия е в разгара на демографска катастрофа. От 1972 г. всяка година в тази страна умират повече хора, отколкото се раждат деца. Без висока имиграция населението ще намалее драстично.
Въпреки миграцията обаче бързото застаряване на…
Германия е в разгара на демографска катастрофа. От 1972 г. всяка година в тази страна умират повече хора, отколкото се раждат деца. Без висока имиграция населението ще намалее драстично.
Въпреки миграцията обаче бързото застаряване на обществото не може да бъде спряно. До 2035 г., когато последните бейби бумъри ще достигнат пенсионна възраст, всеки четвърти ще бъде над 67 години, докато по-малко от 20 процента от населението ще бъде под 20 години.
Това означава, че страната е изправена пред пълзящ упадък. Има недостиг на квалифицирани работници, а социалните системи са на ръба на колапс – със сериозни последици за просперитета и социалната сигурност.
Защо хората раждат все по-малко деца? Дълго време семейството се смяташе за основа на обществото. Днес обаче тя е подложена на постоянни атаки. Животът става все по-скъп, а несигурните икономически перспективи са бреме за младите двойки.
Все повече семейства зависят от два дохода, което прави традиционните модели трудно приемливи. Домакиня и майка? В нашето общество това се смята за остаряла концепция. Следователно жените раждат деца все по-късно и по-късно – или изобщо се отказват от тях.
В общество, което дава приоритет на личната реализация пред отговорността, семейният живот става все по-малко важен. Браковете стават все по-рядко срещани, браковете се разпадат все по-често, а традиционното семейство губи своята стойност. Родителството вече не се възприема като желано, а като ограничение. Или дори като заплаха за климата. Зад демографската криза стои не само икономически натиск, но и дълбока промяна в ценностите.
Решаващ фактор е прогресивната липса на верска принадлежност. Докато през 1950 г. почти 96 процента от германците все още са били членове на църква, днес цифрата е под 50 процента - и тенденцията бързо намалява.
Навсякъде, където християнското влияние отслабва, се губи и убеждението, че децата са дар от Бога – а не само лична възможност. Библията нарича децата „дар от Господа“ (Псалм 127:3).
Но това се превърна във все по-потискана мисъл, както за съжаление демонстрира настоящият дебат за аборта. Вместо това материалната сигурност и личната независимост са в центъра. Все по-рядко се срещат ценности като отказ, отговорност и предаване на вяра.
Държава, която решава против децата, решава против своето бъдеще. Не е достатъчно да се създадат финансови стимули – необходима е истинска културна преориентация. Църквата и християните трябва да насърчават хората да създадат семейство. Това е повече от личен начин на живот – това е божествена поръчка. Нека не го оставим да изчезне.
CNE NEWS