ДУХОВНИЯТ ЧОВЕК, том I – 1
Четиво с продължение…ДУХ ДУША И ТЯЛОЧаст 1 „Ще Те славя, защото страшно и чудно съм направен;чудесни са Твоите дела,и душата ми добре знае това. Костите ми не са били скрити от Тебе,когато в тайна съм бил създаван,и в дълбочините на земята ми се е давала разнообразната ми форма. Твоите очи видяха неоформеното ми тяло;и в…
Четиво с продължение…
ДУХ ДУША И ТЯЛО
Част 1
„Ще Те славя, защото страшно и чудно съм направен;чудесни са Твоите дела,и душата ми добре знае това. Костите ми не са били скрити от Тебе,когато в тайна съм бил създаван,и в дълбочините на земята ми се е давала разнообразната ми форма. Твоите очи видяха неоформеното ми тяло;и в Твоята книга бяха записани всичките ми определени дни,докато още не съществуваше ни един от тях.“ Пс.139:14-16
СЪТВОРЯВАНЕТО НА ЧОВЕКА
“И Господ Бог образува човека от пръст из земята и вдъхна в ноздрите му жизнено дишане; и човекът стана жива душа” (Бит. 2:7).
Когато в началото Бог сътворява човека, Той го оформя от земна пръст, а след това вдъхва в лицето му “дихание за живот”. Веднага щом това “дихание за живот” , което става човешкият дух, влезе в контакт с човешкото тяло, се появява душата. Следователно, душата – това е съединяването на тялото и духа на човека. Ето защо Свещеното Писание нарича човека “жива душа”. “Диханието за живот” е духът на човека, източникът на човешкия живот. Господ Исус казва:
“Духът е, който оживотворява” (Йоан 6:63).
Диханието за живот идва от Създателя. Но не бива да се смесва духът на човека със Святия Дух на Бога. Святият Дух се отличава от нашия човешки дух. В Римляни 8:16 е посочена тази разлика:
“Самият Дух свидетелства заедно с нашия дух, че сме Божии чеда”…
ФУНКЦИИ НА ДУХА, ДУШАТА И ТЯЛОТО
Чрез тялото си човек се докосва до обкръжаващия го материален свят. Ето защо тялото може да се нарече “съзнание за света”. Душата включва в себе си разума, който прави възможно настоящото ни съществуване, и емоциите, които се предизвикват от нашите сетива. Понеже душата принадлежи на нашето “аз” и чрез нея проявяваме себе си, т. е. своята личност, тя може да се нарече “самосъзнание” на човека. Духът единствено представлява онази част, чрез която общуваме с Бога и с чиято помощ само ние, хората сме способни да Го опознаем и да Му се покланяме. Тъй като чрез нашия дух осъзнаваме Бога, той може да бъде наречен “съзнание за Бога”. Бог живее в духа, “аз”-ът – в душата, а сетивата – в тялото.
Както вече казахме, душата е пресечната точка между тялото и духа, защото там те са съединени. Чрез духа си човек общува с духовния свят и с Божия Дух. Чрез тялото си човек контактува с външния сетивен свят, оказва влияние върху него и усеща неговото влияние върху себе си. Душата се намира между тези два свята, като принадлежи и на двата. Тя е свързана с духовния свят посредством духа, а с материалния – посредством тялото. Душата съдържа силата на свободната воля на човека, затова човек избира какво да приеме и какво да отхвърли от тези два свята. Духът не може пряко да влияе на тялото. Нужен му е посредник, и този именно посредник е душата, която се образува от сливането на духа с тялото. По такъв начин душата стои между духа и тялото, като ги свързва помежду им. Посредством душата духът може да покорява тялото, за да се подчинява то на Бога, точно както и тялото посредством душата може да скланя духа да обича света.
Най-висшият от тези елементи е духът, защото се съединява с Бога. Тялото е най-нисшият елемент, понеже е в контакт с материята. Душата, която се намира помежду им, ги съединява и изразява техния характер като свой собствен. Задачата на душата е да поддържа тези два елемента в съответния ред, за да не загубят правилното взаимодействие помежду си, а именно нисшето, т. е. тялото, да се подчинява на духа, и да може висшето (духът) да управлява тялото посредством душата. Най-значим фактор за човека определено е душата. Тя взема от духа онова, което той получава от Святия Дух, за да може като се усъвършенства, да го предаде на тялото, и то също да поеме от съвършенството на Святия Дух и по такъв начин да стане тяло духовно.
Духът – най-благородната част на човека – е и най-скритата, най-вътрешната част от неговото същество. Тялото – най-нисшата част – представлява външната обвивка на човека, а между духа и тялото живее душата в ролята на посредник. Тялото – това е външната хижа на душата, а душата – това е воалът на духа. Духът предава своя импулс на душата, а душата импулсира тялото да се подчинява на духа. Това е предназначението на душата като посредник. Преди грехопадението духът е управлявал цялото същество на човека посредством душата.
Душата е потенциално най-могъщата част на човека, понеже духът и тялото се сливат в нея, като я превръщат в сърцевина на личността, която от своя страна оказва влияние върху тях. Преди грехопадението силата на душата се е намирала напълно под управлението на духа. Силата на духа следователно е била нейна сила. Сам по себе си духът не може да влияе на тялото, а само чрез душата. Това се вижда от Лука 1:46, 47: “величае душата ми Господа, и зарадва се (“зарадвал се е” в оригинала – Б. р.) духа ми в Господа Спасителя мой”. “Тук промяната на времената показва, че първо духът трябва да се възрадва, преди душата да може да величае Господа; духът предава радостта на душата, а душата я изразява чрез телесните органи” (цит. от “Най-ранният век на земята” – Пембер).
Ще повторим, че душата е сърцевината на личността. Тя включва волята, интелекта и емоциите на човека. Посредством духа човек контактува с духовния свят. Посредством тялото човек контактува с материалния свят. Душата се намира между духа и тялото. Тя избира дали да управлява духовният или материалният свят. Понякога душата сама поема управлението чрез интелекта и сетивата на човека, и тогава управлява психологическият свят. За да може духът да управлява, той трябва да получи разрешение от душата, в противен случай духът е безпомощен да упражнява контрол върху душата и тялото. Но решението зависи от душата, защото тя е седалище на човешката личност.
Цитат от „ДУХОВНИЯТ ЧОВЕК“
– том първи, автор Уочман Ни
Очаквайте продължение…