Джон Ленъкс с поредно предизвикателство към Ричард Докинс
В скорошен имейл президентът на Оксфордския център за християнска апологетика (OCCA), професор Джон Ленъкс, християнски апологет и математик, оспорва възгледите на известния атеист и еволюционен биолог Ричард Докинс по темата за крайната справедливо…
В скорошен имейл президентът на Оксфордския център за християнска апологетика (OCCA), професор Джон Ленъкс, християнски апологет и математик, оспорва възгледите на известния атеист и еволюционен биолог Ричард Докинс по темата за крайната справедливост.
Двамата са спорили лично и преди.
Според Christian Today, Ленъкс се позовава на добре познат пасаж от книгата на Докинс River Out of Eden: Дарвинов възглед за живота.
В пасажа Докинс описва вселената като безразлична, без основна цел или справедливост: „Във вселената на слепи физически сили и генетична репликация, някои хора ще бъдат наранени, други хора ще имат късмет... без замисъл, без цел, без зло, без добро, нищо освен безмилостно безразличие.”
В отговор Ленъкс разсъждава върху собствения си опит като морално същество, казвайки, че сърцето му копнее за справедливост.
Според известния апологет атеизмът се занимава с проблема със страданието, като маха Бога от уравнението, и в крайна сметка премахва всяка надежда.
„Без Бога няма върховна справедливост, няма живот отвъд смъртта. Атеизмът е безнадеждна вяра,” коментира Ленъкс.
Ленъкс, който много пъти е посещавал нацисткия концентрационен лагер Аушвиц, признава трудността да се съчетае страданието с вярата в Бога.
Той признава, че разбира защо хората стават атеисти пред лицето на толкова огромно страдание, но подчертава, че страданието е сложен проблем.
В аргумента на Ленъкс основен елемент е значението на кръста в християнството, което представлява едновременно страданието и надеждата. Той заявява: „Християнското твърдение е, че човекът на кръста е въплътен Бог“. Според професор Ленъкс това показва, че Бог не е далеч от човешкото страдание, а активно е част от него чрез Исус Христос.
Но кръстът не е последната дума; възкресението на Исус дава надежда и вяра, че смъртта не е краят.
Ленъкс споделя лична история, за да илюстрира тезата си. Неговата 22-годишна племенница умира от мозъчен тумор малко след като се омъжва за млад пастир. Въпреки че преживяването носи „дълбоко страдание“ на семейството му, Ленъкс обяснява, че племенницата му е имала твърда вяра в Христос, защото това ѝ е давало надежда.
„Исус не гарантира свобода от физическия процес на смъртта“, заключава Ленъкс, „но гарантира спасение, което надхвърля пандемиите, мозъчните тумори и смъртта.“
Като противопоставя това на атеизма, Ленъкс заявява: „Атеизмът не може да предложи нищо подобно.“
Premier Christian News