Кубински християнски лидери с декларация за свобода на вярата
Шестдесет и трима християнски лидери в Куба са подписали съвместна декларация, заклеймяваща продължаващото систематично нарушаване на свободата на религията или вярата (FoRB) от страна на кубинското правителство.
Групата цитира по-спе…
Шестдесет и трима християнски лидери в Куба са подписали съвместна декларация, заклеймяваща продължаващото систематично нарушаване на свободата на религията или вярата (FoRB) от страна на кубинското правителство.
Групата цитира по-специално отказа на правителството да позволи легализиране на нерегистрирани места за богослужение и широко разпространеното налагане на глоби на религиозни лидери. В декларацията се казва, че мерките са възпрепятствали способността на религиозните групи да предоставят така необходимата хуманитарна помощ в момент на национална криза.
В декларацията, публикувана от Алианса на християните на Куба (ACC), независима мрежа от религиозни лидери, създадена през 2022 г., се посочва, че: „Ние наблюдаваме с ужас, че кубинската държава отказва да отвори пространства за упражняване на основни права като свобода на сдружаване. Това ограничава способността на църквите да предоставят подкрепа и социална помощ на най-нуждаещите се... Документирахме повече от един милион [кубински песо (CUP)], събрани от правителството глоби, наложени на религиозни лидери. Това представлява пряка атака срещу свободата на религията и тези, които се стремят да помогнат на своите общности.“
По-нататък в изявлението се отбелязва отрицателното въздействие на тези забрани върху най-нуждаещите се, включително жени и деца, възрастни хора и хора с хронични заболявания.
От януари 2024 г. благотворителната организация Christian Solidarity Worldwide (CSW) е документирала 69 случая в 11 провинции на религиозни лидери, включително християнски и афро-кубински и както регистрирани, така и нерегистрирани религиозни групи, които са били обект на глоби от държавни служители.
През юни лидерът на нерегистрирана християнска група в Матансас е бил глобен с 20 000 CUP за това, че не е напуснал мястото, където групата провежда религиозни служби. Лидерът обяснява, че имат всички законни документи, доказващи собствеността върху имота, и че са се опитвали многократно, но неуспешно, да получат законно разрешение групата да се събира там.
През октомври лидери на две регистрирани християнски религиозни групи в провинциите Камагуей и Олгин бяха глобени съответно с 15 000 CUP и 50 000 CUP за разрешени ремонти на техните имоти.
Тежките глоби, наложени на религиозни лидери, идват в момент, когато Куба е изправена пред една от най-тежките си икономически кризи от десетилетия. През последните няколко месеца островът беше ударен от поредица от урагани и тропически бури, претърпя земетресение и многократно претърпя повреда в националната си електропреносна мрежа. Има сериозен недостиг на стоки от първа необходимост, включително храна, лекарства и гориво, и се смята, че около 10% от населението е избягало от страната през последните пет години.
Един от директорите на християнската организация Christian Solidarity Worldwide (CSW) Анна Лий Стангъл казва: „Куба преживява криза, различна от всичко, което е виждала от десетилетия. Вместо да отвори пространство за независимо гражданско общество, включително религиозни групи, за да им позволи да предоставят така необходимата хуманитарна помощ правителството на президента Мигел Диас-Канел Бермудес продължава да затяга ограниченията върху всички свободи. Подкрепяме Алианса на християните на Куба в призива им към кубинското правителство да защити основните човешки права, включително правото на свобода на религията или вярата."
Photo: Christian Solidarity Worldwide
Premier Christian News