Момиченце, на 3 години, е открило ханаански печат на 3800 години по време на семейно пътуване близо до Бейт Шемеш. Детето, на име Зив Ницан от Мошав Рамот Меир, е намерило древен амулет от скарабей на около 3800 години.
Момиченцето се…
Момиченце, на 3 години, е открило ханаански печат на 3800 години по време на семейно пътуване близо до Бейт Шемеш. Детето, на име Зив Ницан от Мошав Рамот Меир, е намерило древен амулет от скарабей на около 3800 години.
Момиченцето се е разхождало с двете си по-големи сестри, когато намерило камъка. По-големите деца се досетили, че се касае за археологически артефакт. Те се обадили на родителите си да дойдат да видят красивия камък и разбрали, че се касае за нещо ценно, затова предали находката на Израелската служба за антики.
Семьон Гендлър, окръжен археолог от региона на Юда от името на Израелската служба за антики, е похвалил Зив и нейното семейство, че са съобщили за находката, и я наградил с благодарствен сертификат за доблестна постъпка.
Древната находка ще бъде включена в специална изложба за Пасха, която Израелският орган по антиките е подготвил в Националния кампус на Джей и Джийни Шотенщайн за археология на Израел, заедно с други находки от дните на Египет и Ханаан, повечето от които се показват за първи път.
Д-р Дафна Бен-Тор, експерт по древни амулети и печати, установи, че печатът, намерен от Зив, е ханаански скарабей от средната бронзова епоха – датиращ от преди около 3800 години. Тя казва: „Скарабеите са били използвани през този период като печати и като амулети. Те са били намирани в гробове, в обществени сгради и в частни домове. Понякога те носят символи и послания, които отразяват религиозни вярвания или статус.“
Скарабеите са малки богато украсени предмети, произхождащи от древен Египет и проектирани във формата на торен бръмбар. Този бръмбар, смятан за свещен в очите на древните египтяни, е символ на новия живот, заради топката тор, която създава и след това снася яйцата си в нея, от които ще се излюпи нов живот. Името му на египетски произлиза от глагола „да се появи“ или „да се създаде“. Това е така, защото египтяните са виждали скарабея като символ на въплъщението на Бог Създател.
Намереният скарабей е открит в подножието на Тел Азека – важен археологически обект близо до Бейт Шемеш. В тази могила са открити доказателства за много променящи се култури в хода на историята. Освен всичко друго, разкопките на университета в Тел Авив разкриха находки от дните на Юдейското кралство, включително градски стени, селскостопански съоръжения и др. Тел Азека също е известен като ключова характеристика в библейската бойна сцена между Давид и Голиат, както е описано в Книгата на Самуил (Царе I 17:1).
„Ние разкопаваме тук почти 15 години и резултатите от разкопките показват, че по време на средната бронзова и късната бронзова епоха, тук, в Тел Азека, е процъфтявал един от най-важните градове в Юдейската низина“, казва проф. Одед Липшиц, директор на археологическите разкопки в университета в Тел Авив, който дори дойде да се срещне със Зив и нейните сестри по телефона. „Скарабеят, намерен от Зив, се присъединява към дълъг списък от египетски и ханаански находки, открити тук, които свидетелстват за близките връзки и културни влияния между Ханаан и Египет през този период.“
Според израелския министър на наследството Амихай Елияху, „Печатът, открит от малката Зив, ни свързва с една грандиозна история, тази на древните цивилизации, живели в тази земя преди хиляди години. Откритият скарабеят също ни напомня, че в земята на Израел дори децата могат да бъдат част от откриването на историята.“
„Зив и нейното семейство заслужават похвала за предаването на находката на Националните съкровища на държавата Израел“, казва Ели Ескузидо, директор на Израелската служба за антики. „Благодарение на нея всеки ще може да го види и да му се наслади. В чест на Пасхата ще представим печата в специална изложба, организирана от Израелската служба за антики в Националния кампус на Джей и Джийни Шотенщайн за археология на Израел, заедно с други находки от египетската и ханаанската епохи. В нашите публични обиколки ще представим за първи път впечатляващи предмети, включително печати на фараони, египетски статуи, ритуални съдове и доказателства за египетското културно влияние в земята на Израел – и всички са поканени!
Israel Antiquities Authority