Най-старата еврейска книга ще бъде изложена в Музея на Библията
Наскоро открита изложба в Музея на Библията във Вашингтон, окръг Колумбия, ще показва най-старата еврейска книга в света.
Книгата с размери 13 на 13 сантиметра, е открита в Афганистан и се състои от съботни молитви, поеми, свързани съ…
Наскоро открита изложба в Музея на Библията във Вашингтон, окръг Колумбия, ще показва най-старата еврейска книга в света.
Книгата с размери 13 на 13 сантиметра, е открита в Афганистан и се състои от съботни молитви, поеми, свързани със Стария завет и според съобщенията най-старата частична версия на Хагада, текст, рецитиран по време на Пасха, съобщават от музея.
Смята се, че книгата, известна като Афганистанската литургична книга (ALQ), е на около 1300 години и е открита по трасето на някогашния търговски Път на коприната. Откритието е част от експозицията на музея „Свещени думи: разкриване на най-древната еврейска книга“.
„ALQ е едно от най-ценните съкровища в колекцията на музея, което за нас е чест да управляваме и споделяме с хора от всички религии“, казва Боби Дюк, временен главен уредник на музея, съобщава The Jerusalem Post. „Текстът изяснява пътуването на Библията по Пътя на коприната и хвърля светлина върху разнообразния религиозен, етнически и културен гоблен на Афганистан през по-голямата част от неговата история.“
Група от експерти християни, евреи и мюсюлмани са работили заедно, за да спасят религиозната реликва.
Асоциираният куратор на музея на еврейските ръкописи Хершел Хеплер казва, че ALQ „е част от международен ансамбъл от велики еврейски книги, почитани заради тяхното религиозно и културно значение и историите за тяхното оцеляване“.
Афганистанската еврейска фондация казва следното в изявление относно откритието: „Ръкописът ALQ наистина е дар от Бога за всички хора от всички религии.“
Първите данни за съществуването на книгата датират от 1997 г., когато мъж от племето на хазарите, народна група от планинските райони на Афганистан, я открива в пещера. Тя е пазена до 2001 г. След това през 2013 г. семейство Грийн, което е сред основателите на Музея на Библията, я закупва от израелски търговец. Без да знаят за нейния произход, Зелените даряват книгата на музея през 2015 г.
Photo: Mick Haupt
Faith Wire