Неемия, глава 7-в
Четиво с продължение…ГРАДСКИТЕ ПОРТИ НА ЕРУСАЛИМ Ерусалимската градска крепостна стена по времето на Неемия е имала десет порти: Овчата порта, Рибната порта, Старата порта, Портата на долината, Портата на бунището, Портата на извора, Портата на водата, Конската порта, Източната порта и портата Мифкад. Всяка от портите е отговаряла и обслужвала определена нужда на жителите на…
Четиво с продължение…
ГРАДСКИТЕ ПОРТИ НА ЕРУСАЛИМ
Ерусалимската градска крепостна стена по времето на Неемия е имала десет порти: Овчата порта, Рибната порта, Старата порта, Портата на долината, Портата на бунището, Портата на извора, Портата на водата, Конската порта, Източната порта и портата Мифкад. Всяка от портите е отговаряла и обслужвала определена нужда на жителите на градът и е била място за контакт и връзка с останалия свят. В този смисъл портите на Ерусалимската стена са предобраз на основните духовни опитности, чрез които Бог е дал Църквата успешно да съществува, да се защитава, да надделява и да въздейства над околния езически свят. Нашия Господ Исус Христос е обещал:
1. Овчата порта (виж Неемия 3:1,2 ) е била от южната страна на града, в онази част, която гледала към хълма Сион. Наречена е Овча порта, защото през нея са били водени агнетата и овцете определени да бъдат принесени като жертви в Храма.
Христос е фокуса на цялото служение на Църквата и източник на спасение, живот и благословение за всеки поклонник.
Той е Божият Агнец, който отнема греховете на света (Йоан 1:29).
Той е съвършената жертвата, предсказана да премине през тази овча порта.
Той е и самата Овча порта, през която всеки трябва да влезе, за да бъде спасен (Йоан 10: 7-9).
При описанието на портите в 3 глава на Неемия, Овчата порта е първата и за нея се споменава споменава отново в самия край на главата. Това е така, защото всичко започва и завършва със Исус Христос, Който е Началото и Края, Първия и Последния, Алфата и Омегата, и е единствения отговор на въпроса: „КОЙ?“ :
Очаквайте продължение….