Основната ни идея е …свързването: интервю с Надежда Динева и Йоана Миткова
Пристъпваме в така любимото ни „Жираф кафе“ и шумът на големия град остава някъде далеч зад нас. Персийски килим, кожен диван, пиано и лавици от горе до долу, пълни с книги – това са само някои от акцентите на най-уютното и вдъхнов…
Пристъпваме в така любимото ни „Жираф кафе“ и шумът на големия град остава някъде далеч зад нас. Персийски килим, кожен диван, пиано и лавици от горе до долу, пълни с книги – това са само някои от акцентите на най-уютното и вдъхновяващо местенце в София.
Тук сме да вземем интервю от две дами, на които се възхищаваме отдавна. Това са Надежда и Йоана – по професия фармацевти, по душа мечтатели. Те са създателите на това красиво местенце с неповторима атмосфера, което свързва, вдъхновява и сплотява любителите на изкуството, културата, музиката, книгите и вярата. Надето и Йоанка не само кипят от енергия и нови идеи, но имат смелостта да ги осъществяват, без да мислят за цената.
На 9 ноември 2024 г. заедно със съмишленици и приятели те празнуват втория рожден ден на „Жираф кафе“ и първия на фондация „Жираф“. След цялото това време, изпълнено с разнообразни културни събития, нямаме търпение да разберем какво са намислили за бъдещето.
Интервюто взеха Любомира Вълчева и Влади Райчинов
Как се зароди идеята за кафе-книжарница? В много страни напоследък християнски книжарници затварят и се преминава на онлайн продажби. Не е ли рисковано?
Преди години бях доброволец в подобен вид книжарница в Скопие на име „Метаноя“. Много бях впечатлена от това, което правеха. Тайничко ми се искаше да виждам подобни проекти и в нашата страна.
Междувременно, в продължение на 22 години съм се молила Бог да ми даде служение. И един ден получих ясен и точен призив от Бога чрез една табела за помещение под наем. Намираше се в съседния вход до мястото, където живеехме двете с Йоана.
Най-напред се обадих на Марти Райчинов – и до ден днешен той е третият човек в нашата фондация. Надраскахме няколко точки с визия: (а) привлекателно място за срещи на християни от различни църкви; (б) място за християнска култура и изкуство; (в) място, което предоставя литература, уют, възможност за дискусии и различни проекти. Целта беше то да съдейства за премахване на бариерите помежду ни като християни, както и форма за израз на Божията любов към всеки човек. Всяко нещо оттогава насам е същинско чудо!
„Жираф кафе“ не е само физическа книжарница и кафене. Може да се каже, че това е център на фондацията, чиято цел е взаимодействие на много нива: на живо, в онлайн пространството, за хора от близо и далеч. Почти всяко събитие се излъчва в Интернет и е отворено за всеки. Литературни клубове също може да се осъществяват както на живо, така и с онлайн срещи.
Каква е ролята на книгата (и изобщо четенето) в живота на вярващия човек? Какво ви тласка да инвестирате в тази сфера?
Книгата има неизбежна роля. За разлика от социалните мрежи, тя е нещо като проверена информация. Самата аз ползвам предимно аудио книги. Но имам нужда от това, да намирам цялостна идея, формулирана от автора, осмислена и подготвена. Обичам да чета Тим Келър. Изключително много ме обогатява.
Невъзможно е да се развива човек, без да опознава мислите и откритията на околните. За да сме адекватни в този свят, трябва да имаме представа какво се случва около нас. Особено като вярващи хора не можем да се ограничаваме в малки кутийки.
Според вашите наблюдения какви книги се купуват през последната година? Какво вълнува хората?
Наблюдението ми е, че се търсят предимно малки издателства, които са публикували нещо рядко. Също се търси литература, която да помага на читателя християнин да чете и разбира Божието слово: учебни библии и спомагателна литература за по-плодотворен живот.
Книжарницата също така е и пространство за събития. Разкажете ни за тази концепция. Какъв е форматът на инициативите, на които е домакин „Жираф“?
Поводите са различни: литературни представяния, дискусии, концерти, промотиране на музикални албуми, музикално-поетични вечери и рецитали. Провеждаме също събития, посветени на деня на жената, деня на християнското семейство и много други.
Понякога ние каним творци, друг път ни издирват. Постепенно се създава общност. Хората се опознават и възникват нови идеи. Например двама участници в наш музикален конкурс се оказаха админи във Фейсбук страницата „Страничка без име“ на известна поетеса на име Радосвета Аврамова с псевдоним Caribiana. Оттам възникна връзка и те проявиха интерес да се направи рецитал за нейните стихове в „Жираф“. Дойдоха цели 70 души – актьори, музиканти, хора на изкуството. Такива събития допълнително разширяват нашата общност от съмишленици.
Как може човек да наеме книжарницата за някакво събитие – било то частно или публично? Какви услуги предлагате?
За да наемете пространството, се свържете директно с нас. Обаждате се по телефона и се уговаряме. Много сме гъвкави. За публични събития като пакет услуги предлагаме озвучаване на живо, тематично оформление на залата според представянето, изработваме реклама (хартиен плакат, постове в социални мрежи и корица за събитието), таргетираме публикациите според възможностите. Например при музикалния конкурс достигнахме 240 хиляди души онлайн с публикации и анонси.
Освен на публични събития, сме домакини и на лични празници. Затваря се пространството и се адаптира към вашия повод: рождени дни, семейни поводи, фирмени тържества, юбилеи, обучения, семинари. Една фондация например проведе годишната си еднодневна конференция при нас. Организират се молитвени събрания (вечерни или молитвени закуски) за различни служения, при които книжарницата се затваря за външни посетители.
Каквото и да е събитието, можем да подготвим почерпка – сладка, солена, според повода.
Разкажете ни за асортимента на литературата, която се продава при вас. Как представяте нови заглавия? Какво предлагате за малките читатели?
Имаме богато разнообразие от детска литература. Подбираме внимателно книги от различни издателства. В книжарницата се предлагат различни издания на Библията (включително и на чужди езици), както и християнска литература от най-различни категории: за т.нар. „осъзнато родителство“, за взаимоотношения, за личностно и професионално развитие, за духовно израстване. Също така имаме богата колекция от литература на английски език, част от която е с антикварна стойност.
През 2023 г. и 2024 г. проведохте два великолепни литературен конкурса. Разкажете ни за тази инициатива. Как подбирате жури? Какви са категориите на участие? Колко творби постъпват?
Йоана много искаше да имаме литературен конкурс, с който да стимулираме и вдъхновим повече хора да се осмелят да изявяват таланта си, а Виктор Макаров ни съдейства за формирането на жури и за цялостната организация. На първото издание се включиха общо 220 творци от 70 населени места. Категориите бяха „Есе“, „Разказ“ и „Стихотворение“. Като цяло страничен ефект беше, че достигнахме до много нови хора именно поради тази инициатива. Включваха се деца от малки селища, местни читалища, литературни клубове – невероятно разнообразие. Официалната церемония по награждаването съвпадна с Рождественския сезон. Повече от 30 души получиха награди и признания.
Второто издание на конкурса имаше 350 участници от 125 населени места. Тук категориите бяха само две: „Разказ“ и „Поезия“. Журито бе съставено от шестима души, като самите те се разделиха по трима в категория. И в двата случая обявихме наградените творби навръх Деня на народните будители. Вярваме, че това подава знаково послание за смисъла на този вид конкурс – да издирва творци от различни възрасти и да им дава платформа за изява. Връчването на призовете и публичното четене на тазгодишния конкурс е предвидено за 16 ноември следобед.
Намеренията ни са да издадем най-добрите творби в отделен сборник.
Какви други конкурси осъществявате?
Вече споменахме музикалния конкурс. Наричаме го „Жираф търси звезди“. Досега вече имаше две издания. През 2023 г. полуфиналистите представиха авторски песни в пет поредни концерта на живо на нашата „сцена“. Помежду си наричаме сцената „3х2“ – заради размерите на килима, който служи за сцена на изпълнителите.
Много музиканти се запознаха тук и постепенно помежду им се формира общност – нещо като база данни за вокали и инструменталисти. Някои от тях вече правят проекти заедно.
Вторият конкурс в момента е в процес на полуфинали. Публиката гледа на живо и гласува – до 31 декември е крайният срок за гласуване. А навръх Нова година ще публикуваме фаворитите на публиката и отделно – на журито. Голямата награда тази година ще бъде спонсориране за аудио запис и заснемане на видео клип.
В зародиш е и конкурс за фолклорни танци по двойки. Обмисляме тази идея и засега е част от бъдещите ни творчески планове.
Поддържате ритмично и жизнено присъствие в социалните мрежи. Бихте ли коментирали ролята на онлайн профилите и видео излъчванията за развитието на книжарницата? Какво бихте посъветвали начинаещите бизнеси?
Откакто имаме социални мрежи, сме достигнали над 750 хиляди души. Натрупването е ставало чрез оповестяване на активности и събития през Интернет профилите ни. Публикациите се споделят във Фейсбук, Инстаграм, YouTube. Кафето и фондацията си имат отделни уебстраници. В сайта на кафето giraffecafe.bg има онлайн книжарница. Всеки читател е добре дошъл да разгледа всичко. Поръчките стават по стандартния начин – с виртуална количка, а доставката е с куриер.
В сайта на фондацията и канала ни в YouTube вече имаме около сто видео записа, като голяма част от тези излъчвания са били на живо. Архивът продължава непрестанно да се пълни.
Без присъствие в социалните мрежи е буквално невъзможно да се знае, че има такава книжарница. Препоръчвам на всеки подобен начинаещ бизнес преди всичко да има конкретна идея, за която да гори истински – и някой, който да може да визуализира всичко това по разбираем начин. Тези две неща трябва да вървят заедно: концепцията и обличането ѝ във визия.
Изключително съм признателна за нашия графичен дизайнер Николета Катинова. Тя е автор и на логото на „Жираф“.
Преди година учредихте едноименна фондация „Жираф“. В какво ще се изразява нейната дейност? Какви цели сте си поставили?
Преди да направим кафето още, имахме желание да създадем някакъв формат на неправителствена организация. Целта ни е била не да правим бизнес, а да търсим форми за служение. Още от самото начало сме формулирали пет насоки на нашата мисия: (1) общуване с приемане, емпатия и любов; (2) изкуство и култура; (3) християнство; (4) личностно и професионално развитие, духовно израстване; (5) приятели с кауза – тоест промотиране на добротворството и доброволчеството и дарителството.
Опитваме се да обясним на всички наши приятели, че „Жираф“ не е просто кафе. Кафе-книжарницата е само едно от много неща, за които горим. Фондацията беше учредена през септември 2023 г. и сега празнуваме една година от нейното начало и две години от откриването на кафето. Основната идея, за която горим, е свързването, любовта и емпатията. Свързване между творци, свързване между хора с общи интереси, свързване между поколенията, между личности от различни области, между християни от различни традиции.
Има нужда като хора на Словото да се обединяваме върху общото, а не да се фокусираме върху различията ни. Да показваме обич и разбиране. Да бъдем живи свидетели за любовта и приемането на Бог. Да ни разпознават както по топлотата помежду ни, така и по любовта към ближния.
С кои сдружения си партнирате за вашата дейност? Какви са отношенията ви с християнските издателства? Имате ли формат на сътрудничество с другите християнски книжарници в столицата?
Една от визиите ни е озаглавена „Приятели с кауза“. Представяме и популяризираме други сдружения и организации, както и техните каузи. Правим го по няколко начина: (а) организираме събития с гост от съответната организация чрез онлайн платформата ни; (б) ежегодно подготвяме маратон „The Giraffe Run: заедно тичаме към по-добро бъдеще“; (в) редовно споделяме конкретни активности на сдруженията.
Към настоящия момент имаме осемнайсет „приятели с кауза“, а очакваме и още: фондация „Жираф“, Скрипчър Юниън България, Сдружение за християнско изкуство „Мюзикълът“, „Светлина и надежда за децата в Уганда“, „Надежда за малките“, „Агапедия България“, „Звезда на надеждата“, „Янг Лайф България“, „България без сираци“, „Самаряни“, Общонародно българско училище „Деметра“, „Асоциация общество и ценности“, Творческа къща „Щъркелите“, БХСС, „Мисия възможност България“, „Офлайн Кидс“, вестник „Зорница“, фондация „Бащинство“.
Маратонът се провежда от НДК до книжарницата. С изминаването на тези 400 метра целим да ангажираме хората да видят колко ценно е да бъдеш съпричастен с хубави каузи. Така всъщност поощряваме всеки да стане съмишленик или доброволец, или дарител.
Всичко това коства немалко ресурси, но на този етап цялата организация на излъчванията, маратона и онлайн промотирането на събития е било за наша сметка. Желанието ни е да съдействаме за популяризирането на качествени инициативи в България и да имаме съмишленици, с които да можем и в бъдеще да го постигаме.
На кои сподвижници и съмишленици бихте искали да благодарите за трудните времена и продължаващото служение?
Ще спомена само някои, въпреки че не е възможно да съм изчерпателна. От страна на други организации съм много признателна на книжарниците CLC и „Верен“, БХСС, Библейска лига и Българско библейско дружество, сдружение „Самаряни“, издателство „Нов човек“.
В личен план искаме да благодарим на Марти Райчинов, Виктор Макаров, Радо Михов, Тодор Ботев, Иван Касабов, Любомира и Николай Вълчеви, Николета Катинова, Пепи Кънчев, Цветелина Илиева, както и разбира се, на семейството и приятелите ни. През годините екипът на „Жираф“ от началото до сега надхвърля тридесет души – на всички тях също съм признателна. На всички доброволци – прекалено много са, за да ги изброявам поименно.
От какво се нуждаете към настоящия момент? Ако можете да се обърнете към столичните църкви или сдруженията, работещи сред млади хора, какъв призив бихте отправили към тях? Как може някой да ви подкрепи във вашата дейност?
Бихме ги поканили да използват ресурсите, които вече са налични. Ще се радваме да си съдействаме и в общи проекти.
Иначе имаме нужда от съмишленици и дарители. Хората могат да ни подкрепят както на място, така и дистанционно. Нуждаем се от доброволци например за каталогизирането на книжния ни фонд, за обработване на целия инвентар и т.н. При дискусиите около сериала „Избраните“ се нуждаем от хора, които биха могли да водят дискусиите около излъчването на всеки епизод.
Нужни са ни и доброволци за поддържането на социалните мрежи с непрестанни публикации. Дори за съвсем делнични неща като бърсане на прах от лавиците не бихме отказали помощ.
Как виждате бъдещето? Каква е вашата визия за 2025 г.?
Продължаваме на пълни обороти. Иска ми се хората спокойно да се обръщат към нас, за да ги включваме в какво ли не – за да трупат опит, да се развиват професионално. Иска ни се „Жираф“ да е място, което мнозина разпознават като уютно място, като онова пространство, където биха участвали с жар, с мечти – но и конкретно с умения и способности, със знания и творчество.
От януари започваме фотографски клуб. Продължаваме с детските събития и занимални. Имаме желание да развием и издателска дейност.
Какво бихте пожелали на читателите на „Евангелски вестник“?
Пожелаваме на читателите да се концентрираме върху общото, а не различното. Когато сме заедно, сме силни и можем да постигнем много. Там е разковничето за повечето ни въжделения. Да не се затваряме, а смело да приемаме другия, да обичаме хората, да изявяваме Божията любов – така, както ние сме я приели.