ПРОТИВ Истанбулскaта конвенция
Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (на английски: Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence), наричана още Истанбулска конвенция (на английски: Istanbul Convention), е конвенция на Съвета на Европа относно насилието над жени и домашното насилие. Конвенцията е предложена за подписване на 11 май 2011 г. в Истанбул, Турция, и е в сила от 1 август 2014 г.
На 21 април 2016 г. Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие е подписана от министъра на правосъдието във второто правителство на Бойко Борисов – Екатерина Захариева (ПП ГЕРБ).
Правителството на република България прие да внесе за гласуване в парламента Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2017-2018 г. Зад Истанбулска конвенция, която е в основата на документа, стои опит за даване на нови права на хомосексуалната и транссексуалната общности и по специално за признаване на т. нар. „трети пол“ и за еднополови бракове.
„Истанбулската конвенция е приета на заседание на Съвета за съдебна реформа с абсолютно единодушие“, посочи вицепремиерът и настоящ външен министър Екатерина Захариева. Това обаче съвсем не значи, че с документа България се задължава да признае еднополовите бракове и т. нар. „трети пол“, както и да приема бежанци заради сексуалната им ориентация, или да променя Конституцията. В парламента 8 от министрите гласуваха против Истанбулската конвенция, съобщи вицепремиерът и лидер на Патриотичния фронт Валери Симеонов след заседанието на Министерски съвет.
- Гласуването на Истанбулската конвенция ще задължи България да дава статут на бежанец на всеки чужденец, който в родината си е преследван заради „особености на пола”.
- Истанбулската конвенция въвежда определението „социален пол“, което не е в Конституцията. Конвенцията е наднационално законодателство, което има върховенство спрямо националното законодателство.
- Приемането на Истанбулската конвенция ще доведе до изучаване на “нестереотипни роли на пола… в официалните учебни програми на всички образователни равнища” е записано в чл. 14 ал. 1 в Конвенцията. Тя ще лиши родителите от тяхното право да образоват децата си в съответствие с техните морални убеждения, се посочва в писмото.
- Словакия, Хърватия, Чехия, Унгария, Латвия, Литва – общо 11 членки на ЕС, които не са приели тази конвенция. Всички те получават субсидии по договорености на ЕС без да подисват Конвенцията или приемат „трети пол“
- Истанбулската конвенция въвежда за първи път определение за пол и полова идентичност, независими от биологичния пол на лицето, установени в международното право. В чл. 3в се казва: “пол означава социално изградени роли, поведения, дейности и характеристики, които определено общество смята за подходящи за жените и за мъжете”
- Истанбулската конвенция не е приета с обсъждане на НПО. Докато НПО са участвали в работната група като консултанти на Министерството на правосъдието, няма публично обсъждане
- Повече от 30 неправителствени организации (НПО) подписаха писмо с искане за обсъждане. Отговор все още няма!
Ако Истанбулската конвенция бъде ратифицирана тя ще отвори врата за узаконяване на еднополови бракове у нас, признавайки правото за полово самоопределяне на единият от партньорите. Д-р Таня Андреева, бивш министър на здравеопазването, категорично заяви позицията си. „Лекар съм , акушер-гинеколог. Виждам всеки ден как се раждат децата – момичета и момчета /женски и мъжки пол/. Може ли някой да ми обясни какво представлява „трети пол“?! Проблемът с гласуването за признаване на „трети пол“ е сериозен. Освен икономическите и социални причини, това е не по-малко важно за демографската политика и раждаемостта.