Псалом 41
Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД.
Тема и структура на псалома
“За първия певец. Песен на Кореевия хор” (СВТ) или “За диригента. Поучение на Кореевите сино…
Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД.
Тема и структура на псалома
“За първия певец. Песен на Кореевия хор” (СВТ) или “За диригента. Поучение на Кореевите синове” (БЛБ’2001). Псалмопевецът повери изпълнението на тази песен на ръководителя на хора, един от най-изкусните музиканти, защото тя беше достойна за най-доброто изпълнение. Псаломът е наречен “поучение”; и наистина, с дълбоките лични преживявания, които включва, той е полезен и назидателен за онези, чийто път към небесата е също толкова мъчителен, колкото и този на Давид. Винаги е добре да се учим от опита на благочестивия и изстрадал светия.
Този великолепен псалом трябваше да бъде изпълняван от Кореевите синове. Те бяха пощадени, когато земята погълна баща им Корей, хората с него и семействата им (Числа 26:11). Кореевите синове бяха пощадени поради благодатта на всемогъщия Бог. По неизвестна за нас причина те бяха опазени, бидейки отделени по Божието благоволение. Може да се предположи, че след тяхното удивително избиране за спасение, те бяха толкова изпълнени с благодарност, че обикнаха свещените песнопения с цялото си сърце и посветиха живота си на прославянето на Бога. Така или иначе, ние, които бяхме изкупени и спасени от бездната на ада, също можем да се присъединим и пеем от все сърце този псалом и други песни, които прославят Бога, изразявайки искрения копнеж на нашите сърца. Въпреки че авторството на Давид не е директно посочено, няма причина да се съмняваме, че тези редове са излезли изпод неговото перо; в тях се вижда почеркът на Есеевия син; всяка дума носи отпечатъка на неговия уникален стил. Бихме могли по-скоро да се усъмним в авторството на втората част на книгата “Пътешественикът”, отколкото в това, че този псалом е написан от Давид.
Това е викът на човек, страдащ от липсата на възможност да участва в богослуженията и в поклонението на Бога, и който копнее за обичния Господен дом. Същевременно това е гласът на обезкуражения светия, който желае възстановяване на общението с Бога, бори се със своите съмнения и страхове и при това продължава да е непоколебим във вярата си в живия Бог. Повечето Божии деца знаят от опит какво е да си в морето на отчаянието, така ярко изобразено в тези редове. Има вероятност поводът за написването на това поучение да е било бягството на Давид от двореца след бунта на сина му Авесалом.
Тази песен може да бъде разделена на две части, всяка от които завършва със сходен припев; първата - ст. 2-6, и втората - ст. 7-12.”
(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)
Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук - www.facebook.com/PsalmiBiblia/
Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.