Псалом 58

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема на псалома

“За първия певец.” Колкото и да е странно, тежките събития в живота на Давид обогатяват репертоара на пъ…

Псалом 58

Псалом 58

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема на псалома

“За първия певец.” Колкото и да е странно, тежките събития в живота на Давид обогатяват репертоара на първия сред певците. Медоносните цветя на Псалмите никнат от почвата на тъгата и скръбта. Ако Саул никога не беше преследвал Давид, то Израел и впоследствие Църквата нямаше да имат тази песен. Свещената музика до голяма част се дължи на изпитанията на светиите. Страданието настройва арфите на светите певци. “По мелодията на “Не погубвай”. Това е още един псалом от цикъла “Не погубвай”. Сатана не може да унищожи някой, който е под Божията закрила. За Господа не е трудно да опази живота на Своите пророци дори с помощта на враните, които при други обстоятелства по-скоро биха ги накълвали. Винаги се намираше приятел, който да помогне на Давид, когато той беше в опасност, и всеки път това беше човек от семейството на Саул; този път помощта дойде от Михала, дъщерята на Саул, а в други случаи - от Сауловия син Йонатан. “Поучение на Давид, когато Саул изпрати мъже около дома му, за да го убият.” Правени са много опити този псалом да бъде приписан на друг автор, в противоречие с посочения в заглавието. Това е модерна тенденция напоследък - да доказваш учеността си, оспорвайки мненията на предшествениците. Може би след няколко години старите заглавия, които сега са отхвърляни, отново ще бъдат на почит. Сред т. нар. “интелектуалци” има най-различни идеи, но аз бих се задоволил с четенето на този псалом в светлината на споменатите в него факти, като мисля, че там няма нищо, което би могло да ни накара да се усъмним в авторството на Давид.

В ст. 2-3 Давид се моли, в ст. 4-5 той се оплаква от сполетялата го беда, в ст. 6 отново се моли. В ст. 7-8 той подновява оплакването си, в ст. 9-11 декларира упованието си в Бога, в ст. 12-14 отправя гореща молитва към Бога. В ст. 15-16 той отново се моли, след което заявява, че ще хвали Бога за милостта Му - ст. 17-18.”

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук - www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.