Псалом 85

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Молитва на Давид.” Това е един от петте псалома, озаглавени “молитва”. Той съдържа и хвален…

Псалом 85

Псалом 85

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Молитва на Давид.” Това е един от петте псалома, озаглавени “молитва”. Той съдържа и хваление, но тъй като всичките му стихове са адресирани директно към Бога, то той напълно основателно е наречен “молитва”. Молитвата не престава да бъде молитва, щом в нея има хваление, а напротив, от това тя става още по-добра. Този псалом е известен като “молитвата на Давид“, така както Псалом 89 като “молитвата на Мойсей“. Той е написан от Давид, който често изказва мислите си в подобен стил. Темата на псалома и начинът на изразяване отразяват различните обстоятелствата от живота на Давид и особеностите на неговото мислене. В много отношения той прилича на Псалом 16, който има същото заглавие, но същевременно е много различен. Молитвите на благочестивия човек са донякъде сходни помежду си, но всяка от тях е уникална по свой си начин. От този псалом научаваме, че великите светии от древността са се молели така, както и ние; вярващите от всички епохи са свързани помежду си. Божието име се среща много често в този псалом: понякога то е Еова, но по-често - Адонай (в оригиналния текст на иврит - бел. ред.). Много тълкуватели смятат, че в оригинала е било използвано името Еова, но суеверният страх на еврейските преписвачи ги е накарал да заменят Божието име с Адонай. Ние, които живеем в новозаветните времена, не сме отеготени от такъв мъчителен страх и се радваме в Еова, нашия Бог. Удивително е, че онези, които така се страхуваха от своя Бог и не смееха дори да напишат името Му, не се бояха да променят словото Му.

Този псалом е необичаен по своята структура, но все пак може да бъде разделен на три части, всяка от които завършва с благодарност или твърда увереност. Първата част включва ст. 1-7, втората - ст. 8-13, а третата - ст. 14-17.”

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук - www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.