Рядка древна монета открита в Израел
Израелският орган по антиките (IAA) наскоро е открил рядък 2000-годишен сребърен половин шекел, сечен от еврейски бунтовници по време на римското владичество. Монетата датира от около 66/67 г. сл. Хр., по времето, когато Вторият храм е бил разрушен …
Израелският орган по антиките (IAA) наскоро е открил рядък 2000-годишен сребърен половин шекел, сечен от еврейски бунтовници по време на римското владичество. Монетата датира от около 66/67 г. сл. Хр., по времето, когато Вторият храм е бил разрушен от римляните в Йерусалим. Събитието е предсказано от Исус в Марк 13:1-2. Монетата е открита по време на проекта за изследване на пустинята на Юдея, шестгодишно начинание, ръководено от Израелската служба за антики, Министерството на наследството и служителя на отдела по археология на гражданската администрация в Юдея. Целта на проекта е да се получат колкото се може повече археологически находки, преди да бъдат заграбени от грабители. Амир Ганор, директор на проекта за проучване и разкопки на Юдейската пустиня, споделя: „През шестте години на проекта ние регистрирахме над 800 пещери и открихме хиляди значими находки. Ако не беше проучването, монетата може да е била намерена от антични грабители и продадена на античния пазар на най-високата предложена цена. Монетата е намерена близо до скала до Ен Гади извън входа на една от множеството пещери в района. IAA коментира: „Едно от обясненията за тази находка е, че монетата, изсечена в Ерусалим, е паднала от джоба на бунтовник, който е избягал в пустинята по време на бунта – може би на път за близкия Ен Гади.“
Монетата датира от размирно време в историята на Израел, когато еврейските бунтовници започват да секат свои собствени сребърни монети като част от „икономиката на еврейския бунт“ срещу управляващите римляни. Върху монетата са изписани думите „Светият Ерусалим“ на древноеврейски, а не на гръцки, който е често използван по това време. Върху монетата има и три нара, известен еврейски символ. От другата страна присъства чаша заедно с буквата Алеф, което прави монетата актуална през първата година на бунта. Изображенията са в съответствие със забраните на Тора за използване на изображения на хора или животни.
Нумизматът от IAA, Янив Давид Леви, отбеляза, че използването на монетите е символ на съпротивата на евреите. „По време на периода на Втория храм еврейските поклонници са плащали храмов данък в монети от половин шекел. В продължение на около два века за този принос са използвани монети, сечени в Тир, изработени от чисто сребро и символ на статус в региона. В хода на бунта бунтовниците секат алтернативни монети с надписи „шекел Израел“, „половин шекел“ и „четвърт шекел.“ Изглежда, че ритуалите в храма са продължили по време на бунта и тези монети са използвани от бунтовниците. Зеев Оренщайн, директор по международните въпроси на фондация „Градът на Давид“ в Ерусалим, казва, че откритието е още едно напомняне за дългогодишната връзка на еврейския народ със земята на Израел. „Това откритие подчертава още веднъж неоспоримата връзка на еврейския народ с Ерусалим, датираща от хиляди години, не просто като въпрос на вяра, но като факт“, казва той.
ИАА