Църквите и влиянието на изкуствения интелект
Изкуственият интелект (ИИ) бързо набира влияние в днешното общество. Но как църквите използват тези нови технологични разработки?
Повечето хора са чували и мнозина използват приложението ChatGPT. Наскоро пуснатият чатбот отговаря на в…
Изкуственият интелект (ИИ) бързо набира влияние в днешното общество. Но как църквите използват тези нови технологични разработки?
Повечето хора са чували и мнозина използват приложението ChatGPT. Наскоро пуснатият чатбот отговаря на всички ваши въпроси. Независимо дали искате да знаете името на котката от Даунинг стрийт (Лари), височината на Айфеловата кула (324 метра) или отговора на по-сложни въпроси, като разликите между руската и украинската православна църква, ChatGPT знае всичко. Предстои проучванията да определят дали чатботът е предубеден.
В църквите все повече се използват приложения на базата на ИИ. По време на пандемията повечето църкви, започнаха да излъчват на живо своите служби, а много от тях използваха и субтитри. Приложението, което предоставя тези субтитри, работи с ИИ. То слуша проповедника и превръща изговорената дума в субтитри. С колкото повече услуги се захранва софтуерът, толкова повече той разбира вида на използваните думи и контексти.
Според хората зад инициативата, интервюирани в шведския християнски всекидневник Dagen, в проекта участват експерти от Съединените щати и няколко африкански страни, които наблюдават службите. Въпреки че е пилотен проект, инициаторите са оптимисти за резултатите. „Планираме да продължим, докато Исус се завърне. Или поне докато правим онлайн телевизия. Постоянно го развиваме, за да бъде полезен за повече църкви, които се нуждаят от субтитри за своите богослужения.
Но изкуственият интелект може да отиде и крачка напред. Германският протестантски теолог Райнер Байройтер би искал църквите да бъдат по-отворени в работата с изкуствения интелект (ИИ). Той предполага, че ChatGPT може да помогне на пастори в писането на проповеди или шаблони за пасторски разговори. За това пише австрийският християнски новинарски сайт Religion.orf.
Байройтер смята, че църквите са приели пандемията като сигнал за събуждане, за да „влязат в крак с времето, когато става въпрос за цифровизация“. Той очаква, „че църквата на бъдещето ще бъде много по-променлива, че ще се преоткрива с всеки нов квантов скок в технологиите. Това не е трагично - напротив. Тя има шанс да оцелее само ако се преоткрие.“
Д-р Гернот Майер е по-предпазлив. Той е съгласен, че църквите трябва да се справят с ИИ, но също така смята, че дигитализацията „реформира човешката концепция“. Структури, насочени към стандартизация, могат да бъдат създадени с ИИ, казва той, посочвайки алгоритъма на Инстаграм. Много хора са уязвими към подобни изображения, казва той пред IDEA. „Човекът е образът на Бога, но Бог има много образи и това не е само оптимизираното човешко същество или оптимизирания стандартизиран живот“.
От етична гледна точка ИИ също повдига въпроси относно познаването, надеждността и доверието. Майер дава пример: „В наши дни лекарите трябва да се оправдават, ако не са съгласни с диагнозата, поставена от ИИ. Доверяваме ли се на лекарите, които могат да грешат, или изцяло разчитаме на ИИ?“
Източник: CNE.news