Украинският парламент забрани дейността на всяка църква, свързана с Русия
Украинският парламент прие закон, позволяващ забрана на всяка църква, свързана с Русия. Новият закон трябва да даде на съдиите повече възможности да действат срещу религиозни организации, свързани с Русия.
Новият закон трябва да улесн…
Украинският парламент прие закон, позволяващ забрана на всяка църква, свързана с Русия. Новият закон трябва да даде на съдиите повече възможности да действат срещу религиозни организации, свързани с Русия.
Новият закон трябва да улесни украинските власти да затворят църква, ако има връзки с Русия, пише Pravlife. Държавната служба на Украйна за етническа политика и свобода на съвестта трябва да установи тези връзки. Ако службата открие подобни връзки, религиозната организация разполага с 90 дни да ги прекрати. Ако това не се случи, въпросната църква ще бъде забранена в Украйна.
Новият закон позволява на съдиите да забраняват дейността на Украинската православна църква. Тази църква има връзки с Московската патриаршия и официално се ръководи от патриарх Кирил, който горещо подкрепя войната. Според украинското правителство църквата е свързана и с московското правителство. Църквата отрече последното.
Законът се разработва от известно време. В парламента, Върховната Рада, 265 от 450 членове, най-накрая се съгласиха с това. Украинският президент Володимир Зеленски все още не е подписал закона. Очаква се законът да влезе в сила 30 дни след публикуването му.
Украинската православна църква е една от най-големите православни деноминации в Украйна. След инвазията обаче някои отделни енории се отделиха от Украинската православна църква и се присъединиха към другата православна деноминация в Украйна, Православната църква на Украйна.
Украинската православна църква като цяло също излезе с няколко изявления, в които осъди подкрепата за руската инвазия на патриарх Кирил и Руската православна църква. В последното изявление, публикувано на 17 август, църквата например пише: „Ние категорично осъждаме дейността на Руската православна църква, станала съучастник в кървавите престъпления срещу човечеството на руските нашественици, която освещава оръжията за масово унищожение. и открито заявява необходимостта от унищожаване на украинската държавност, култура, идентичност, а напоследък и на самите украинци.
Въпреки опитите да се дистанцира от провоенната реторика на патриарх Кирил, който дори нарече войната свещена, църквата не успя да прекъсне всичките си връзки с Русия. От православен поглед върху църквата би било трудно да се отреже принадлежността към Патриаршията, тъй като това свързва църквата със Световното православие. Една местна протестантска църква може да твърди, че е „истинска Христова църква“, независимо дали е свързана с някой синод или друга конгрегация или не, но в православната църква това е просто невъзможно. Законността на тайнствата би била съмнителна (както и опрощението на греховете, заложено в тайнствата). В православното богословие акцентът е върху тайнствата.
Дж. Бруге
CNE NEWS