В София се проведе поредната Глобална лидерска конференция
За седемнайсета поредна година десетки водачи се събраха в София за участие в Глобалната конференция за лидерство (GLS). Събитието, което на английски език се нарича „summit“ (т.е. „връх, апогей“), има за цел да вдъхновява и …
За седемнайсета поредна година десетки водачи се събраха в София за участие в Глобалната конференция за лидерство (GLS). Събитието, което на английски език се нарича „summit“ (т.е. „връх, апогей“), има за цел да вдъхновява и подготвя водачи във всякакви духовни служения и бизнес среди. Тази година конференцията се проведе на 17-18 ноември, а домакин бе столичният конферентен център „Възраждане“.
Сред лекторите личаха имената на Пат Гелсингер, Джеймс Клиър, Райън Лийк, Крис Матебула, Крег Грошел, Лиз Боханън, Патрик Ленчиони, Далас Дженкинс, Ерин Майер и Кондолиза Райс. През последните няколко месеца конференцията беше преведена на 55 езика и бе осъществена в близо 1400 града от 120 държави, обхващайки повече от 300 хиляди участници по света.
„Независимо дали сте учител, инвестиращ в успеха на следващото поколение, медицинска сестра в спешно отделение, високопоставен корпоративен директор, ръководител на служение, собственик на процъфтяващ бизнес или студент в колеж, вие можете да бъдете искрата, която запалва трансформация, докато водите там, където сте“, подчертават Дейвид Ашкрафт и Крис Ордуей, президент и вицепрезидент на глобалната мрежа за водачи в обръщение към тазгодишните участници в лидерската конференция.
Тази година на събитието в България участие взеха 226 водачи от различни сфери на дейност. Водещ на събитието беше Теодор Опренов. Както и в предишни издания, всички видео материали на Глобалната лидерска конференция, както и редица книги, издадени от ключовите лектори в събитието, са достъпни в ресурсния център на Студио 865, основен организатор на GLS за България.
Смисълът от конференция като тази далеч надвишава частното развитие на отделния водач, независимо каква е неговата сфера на действие. В официалната страница на българското издание Глобална конференция за лидерство „Всеки има влияние“ се изтъква: „Днес повече от всякога ни трябват вдъхновени и вдъхновяващи личности, със силен характер и стабилна духовност, с ясна посока и ценности, които да откликнат и да запълнят вакуума – не само на най-високите управленски етажи, а на всички нива в нашите организации.“ Именно с тази визия Студио 865 влага усилия, ресурси, време и средства всяка година, за да поднесе ценните материали на познатата в цял свят като „Уилоу Крийк“ конференция.
Музикалната част на конференцията беше водена от екип в състав Ами Опренова Ставру, Стефи Георгиева и Данаил Георгиев.
Предистория
Първото издание на Global Leadership Summit (оригиналното наименование на конференцията) се провежда в центъра на чикагската църква „Уилоу Крийк“ през 1995 г. Още от самото начало замисълът е „да се събере на едно място експертизата на водачи от духовното поле и пазарните отношения, подсигурявайки предизвикателство за растеж и катализиране на промяна чрез динамични лекции и обсъждане на темите в малки групи“.
След 2005 г. събитието традиционно се превежда на други езици и редовно се излъчва като отделна регионална конференция с няколко месеца забавяне. От 2014 г. насетне GLS се провежда в 200 от най-големите затвори в САЩ (с целогодишна програма за осъдени хора), а година по-късно започва и ново издание за млади хора, озаглавено GLS Next Gen.
На 19 февруари 2019 г. инициативният комитет променя името на Global Leadership Network, поставяйки още по-голям акцент върху съработничеството и изграждането на взаимоотношения между хора с водеща позиция във всякакви обществени сфери. През 2022 г. беше поставено началото и на т.нар. Женска лидерска мрежа, която се развива паралелно в повече от десет държави. Специализирани форми на обучение чрез материали на GLS са предназначени за държави, където има висока степен на риск за развитие и живот. В края на софийското издание на конференцията беше събрано дарение, предназначено да се използва като инвестиция именно в такъв вид лидерски обучения по света.
Партньори на мащабното начинание са организации като World Vision, WinShape Teams, Thrivent, Praying Pelican Missions, Trauma Healing Institute и други. Ето какво споделя Браян Грим, президент на международната фондация „Религиозните свободи и бизнесът“: „Понякога е лесно да функционираш в собствения си балон. Това затруднява общуването с други хора. Дори и само по тази причина е ценно да инвестираме в съвместно учене чрез лични истории и изграждане на водачески потенциал. Въпросът е да останеш трайно любопитен.“
Сред допълнителните ресурси, които се предлагат за всички желаещи да се задълбочат тематично в съдържанието на форума, са налични и няколко онлайн списания и радио предавания на английски език. От юни 2023 г. организаторите изготвят ежеседмичен бюлетин със заглавие „Weekly Wisdom“. Наред с това човек може да се абонира по електронна поща за списание „Leadership Now“. Различни форми на обучения за водачи са налични целогодишно през платформата „Resources 365“. И разбира се, всеки желаещ би могъл да следи регулярното радио предаване със заглавие „The Global Leadership Podcast“.
Акценти от главните сесии на GLS’23
Крег Грошел
Първата лекция на конференцията бе водена от Крег Грошел – пастир на църква Life.Church и основател на мобилното приложение YouVersion, което има повече от милиард изтегляния по цял свят. Той се фокусира върху въпроса за доверието. Според изследване на Edelman’s Trust Barometer, сподели лекторът, половината ви събеседници не биха се доверили на вашите думи без някаква форма на доказателство. В действителност обаче има няколко неща, които неимоверно биха увеличили авторитета на един водач: да бъде прозрачен пред своя екип; да се отнася с емпатия и разбиране към служителите си; да бъде последователен в посланията си и характера си.
„За да изграждате доверие, подчерта Грошел, се научете да говорите по-малко и да изслушвате повече. Околните може да се впечатляват от силните ви страни, но ще се свързват с вашите слабости. Бъдете готов да водите с откровеност, разбиране и постоянство.“
Ерин Майер
В сесия със заглавие „Насърчаване на култура на преоткриването“ Ерин Майер проследи някои от идейните практики на компанията Netflix, в чието създаване тя има водеща роля. Темата ѝ бе посветена на въпроса за формирането на организационна култура и работна среда, която поощрява творчеството и адаптивността на служителите. Майер очерта някои нестандартни стъпки, които биха били препоръчителни в това отношение: увеличаване на плътността на таланта; предлагане на повече свобода за действие; радикална откровеност в екипа.
Фернандо Карильо
Най-голямата заплаха за водаческата ни роля е гордостта – подчерта Фернандо Карильо, англикански свещеник и водещ на лондонски подкаст по темата за водачеството.
В сесията си той се спря на три начина как да е борим с гордостта си. С преглед на I Коринтяни 13:5 (където се казва, че любовта „не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло“) той изтъкна следните препоръки: (а) вместо да критикувате, празнувайте; (б) вместо да събирате, сейте; (в) вместо да се борите, прощавайте.
Кондолиза Райс
В интервю за форума 66-ият държавен секретар на САЩ и директор на Института „Хувър“ Кондолиза Райс сподели част от личното си пътешествие като вярващ човек и като дипломат. Дъщеря на презвитериански пастир, тя защитава дисертация с изследване на историята и културата на Съветския съюз. Едно от най-важните умения в лидерския опит и особено в сферата на дипломацията е да бъдеш слушател, сподели тя. „Ако за момент съумееш да извадиш себе си от уравнението и да се вслушаш в становището на другата страна, това може да е най-важното разковниче за постигането на развитие в отношенията.“
В добавка към всичко останало, което се казва за ролята на водача, подчерта Райс, е следната дълбока истина. Преди да се изправиш пред твоите хора и да им посочиш накъде искаш да вървите заедно, е важно да отделиш време и да ги опознаеш лично, да вникнеш в мисленето им, да доловиш вълненията им, да усетиш мотивацията им и характера им.
Пат Гелсингер
Четвъртата главна сесия в първия ден на конференцията бе озаглавена „Начертай своя път като водач“. Говорител бе изпълнителният директор на корпорация INTEL Пат Гелсингер. „За да бъдете наистина ефективни в сферата си на действие, е важно да намерите свой собствен автентичен стил и подход“, изтъкна той. Всеки от нас се нуждае от наставници, дръзновени цели и нещо конкретно, за което да горим.
Хенри Клауд
Отново по темата за доверието бе лекцията на д-р Хенри Клауд. Неговата книга „Границите“, преведена и на български език от издателство „Нов човек“, е продадена в над 20 милиона копия по света. Като клиничен психолог и автор на 45 книги, Клауд често е канен като консултант в изграждането и обучението на лидерски екипи, както и подобряване на ефективността, лидерските умения и организационната култура.
Д-р Клауд изтъкна няколко области в служението на водача, чрез които се изгражда култура на доверие. Първо, хората се нуждаят от внимателно изслушване и разбиране. Второто важно нещо са мотивите, с които се отнасяме към колеги и съслужители. На трето място, заяви д-р Клауд, търси способностите на хората, експертизата им в съответната област, и разработвай всичко това. Четвърто, водачът неизменно трябва се стреми да гради христоподобен характер. И пето, всеки водач има някакъв опит в други сфери на дейност или други групи. Ако искаме да сме сигурни дали той е подходящ и дали може да му се има достатъчно доверие, ние трябва да познаваме миналото му.
Това са неща, които трябва да присъстват във всяка междуличностна връзка, всяка работна група, всяка фирмена култура, всяко християнско служение, където искаме да изградим обстановка на взаимно доверие.
Далас Дженкинс
В специално интервю от снимачната площадка на сериала „The Chosen“ режисьорът Далас Дженкинс сподели детайли зад кулисите. Той разказа личен тежък период в професионален план, когато през 2017 г. негов филмов проект в Холивуд претърпява пълен провал. Но след прочит на историята за нахранването на пет хиляди души от Новия завет, съпругата на Далас разговаря с него и в резултат той преосмисля подхода си.
Животът му се променя драматично, когато изневиделица получава съобщение от непознат човек: „Помни, че твоята работа не е да нахраниш петте хиляди. Задачата ти е да подсигуриш петте хлебчета и двете рибки.“
Днес сериалът вече е гледан от над 100 милиона души и е преведен на шейсет езика. Наскоро беше завършен пълен дублаж на първите три сезона на български език, поверен на българското студио ProFilms и озвучен от професионални актьори. Очаква се информация под каква форма и къде ще може да се проследят всички тези епизоди. А междувременно светът тръпне в очакване на следващия, четвърти сезон, който излиза след броени месеци.
Лиз Боханън
Първата съботна сесия бе поверена на Лиз Боханън, автор на редица книги, основател на „Sseko Design“ и водещ на подкаста „Plucking Up“. Темата ѝ бе озаглавена „На върха е самотно, а не трябва да бъде“ и бе посветена на едно от най-големите предизвикателства пред съвременния водач – изолираността. Не повече от 20 процента от хората са склонни да говорят открито за своята самота, но според редица изследвания най-малко 70 процента изпитват усещане за самотност.
Лиз разказа за начинание, което имат заедно с няколко семейства. Заедно те са организирали къщите си в непосредствена близост, споделено жилищно пространство. По този начин в епоха на откъснатост и индивидуализъм те са съумели в продължение на 15 години да съградят нещо като съвместен, комунален живот, пропит с взаимна подкрепа, познаване, помощ.
В края на презентацията Лиз Боханън насочи вниманието към последната вечер на Христос, когато Той приканва трима от най-близките си хора да бдят заедно с Него, докато се моли угнетен (Мат. 26:38). По този начин косвено Исус ни подсказва, че в някакъв момент от живота си всеки от нас ще има нужда от близки приятели, които да застанат до него в подкрепа, да се застъпят с него в молитва, да помълчат в болката му, да споделят тревогите му, да запълнят самотността му.
Ъруин Макманъс
Лекцията на Ъруин Макманъс бе посветена на неразработения талант у всеки човек. Като автор на книгата „Промяна в нагласата“ (преведена на повече от 12 езика), той задава въпроса защо някои хора успяват, въпреки че на пръв поглед нямат никакъв шанс.
Макманъс разгледа различни мисловни рамки, чиято промяна създава условия за по-висока производителност и устойчивост. Според обществените представи някои хора са просто „обречени на неуспехи“. Каквото и да правят, рано или късно техният живот ще се провали тежко. Всъщност в много случаи това просто е въпрос на вътрешна нагласа – усещане за неспособност, малоценност, ограниченост. Става дума за вярата, че всички наши провали са плод на собствените ни слабости – и това винаги ще бъде така. Целият въпрос е дали човек би бил готов да признае, че Творецът е вложил в него огромен потенциал. Колкото и да е латентен, този потенциал съществува и е въпрос на нагласа да приемем величественото намерение на Бога да го постави там.
„Едно от най-добрите доказателства, че сме създадени от Бога – изтъкна Макманъс към края на темата си, – е копнежът ни да творим и да се развиваме.“
Джеймс Клиър
Джеймс Клиър издава регулярен бюлетин с около 1,2 млн. абонати. Автор е на бестселъра „Atomic Habits“, най-продаваната книга в Амазон през 2021 г. Неговата беседа бе озаглавена „Овладяване на силата на атомните навици“.
В огромната си степен нашият живот е продукт на хиляди дребни всекидневни привички, а големият въпрос е къде да потърсим разковничето за осмислянето и преобразуването на тези навици по такъв начин, че да водят към нещо по-продуктивно. Основна препоръка в това отношение е нагласата да поставяме акцент върху траекторията или върху положението ни. Всяко дребно решение може да е дребно и незначително за момента, но в дългосрочен план натрупаният навик сочи в определена посока – или растем, или деградираме. „Навиците са като натрупваща се лихва“, отбеляза Клиър. Но е от особена важност да следим тяхната траектория и да насочваме посоката им.
Целият въпрос опира до системата от всекидневни мисли, решения, думи, постъпки – всичко онова, което в крайна сметка се свежда до навиците, които произвеждат дългосрочните резултати.
Райън Лийк
„Повишаване на нивото“ бе заглавието на лекцията на Райън Лийк, президент на фирма за изграждане на водачи, писател и гостуващ лектор. Често пъти ние дефинираме успехите си според средата, в която растем. Но ако едно нещо е значимо в една част на града, то на друго място (или в друго време) това би изглеждало смешно и нелепо.
В тази тема говорителят помогна на водачите да си зададат някои съществени въпроси, като: „Дали внушавам на хората след мен собствената си дефиниция за успех, отнемайки им правото да имат своя представа?“; „Какво изпитват хората, когато са на среща с мен?“; „Какво бих предприел, ако зная, че няма как да се проваля?“ Разковничето във всички случаи е да продължиш напред дори и да нямаш никакви сили. Когато се притесняваш да не се провалиш, продължавай напред – понеже е по-важно да вървиш напред, отколкото да не вършиш нищо и да затънеш в тресавището на посредствеността.
Патрик Ленчиони
Една от основните следобедни сесии в съботния ден бе поднесена от световноизвестния говорител Патрик Ленчиони. Това е неговата десета лекция за Глобалната лидерска конференция. Той е президент на фирма „The Table Group“, която предоставя услуги и продукти за работата в екип, изграждането на яснота на работното място и подпомагане на ангажираността на служителите.
Ленчиони се спря на три образа на смели жени, които въплъщават служение и дързост. Точно преди Мардохей да каже на Естир, че е поставена тук „за време като това“, той отбелязва, че ако тя не го стори, Бог ще намери другиго за това. Втората библейска личност е Мария, която приема думите на ангела, знаейки, че това ще ѝ донесе осмиване, тревоги, болки и дори меч през сърцето. На трето място Ленчиони се спря на Жана д‘Арк, която е описана във великолепни детайли от Марк Твен (който впрочем твърди, че това е най-добрата му книга).
Въз основа на тези три истории Патрик Ленчиони изведе три измерения на дързостта за Христос: личен кураж (когато си сам с Бога); публичен кураж (на обществено място, пред приятели, пред управници); междуличностен кураж (когато в разговор усетим подбуда да се заявим като ученици на Исус каквото и да ни коства). Обикновено именно третият вид смелост ни убягва – специално на нас, в Западния свят. По света има места, където Христовите последователи имат съвсем различно равнище на дързостност. В нашите условия на живот все повече става трудно човек да се заяви на работното си място като ученик на Христос. Под риск е препитанието ни, приятелствата ни, удобствата ни. Комфортът на нашето западно всекидневие е основната причина защо Христос изчезва от нашите думи, мисли, поведение. Компромис след компромис – и така бавно и неусетно се отдалечаваме от собствената си изповед. „От какво се страхуваш?“, запита говорителят, оставяйки всеки присъстващ лично да се замисли как да загърби малодушието и да се изправи дързостно в защита и изявление на вярата.
Крис Матебула
Заключителното послание беше изнесено от Крис Матебула, старши пастир на служението „Hope Restoration“ в Южна Африка и основател на фондация „People Matter to God“ и на движението „Devoted Citizen“.
Неговата лекция бе с няколко предизвикателства към участниците с акцент върху нагласата да ръководим като слуги: готови ли сме на саможертва; бихме ли отхвърлили статуквото в името на правдата; ще избираме ли по-малко утъпкания път в стремежа към развитие; с какво очакване се приближаваме към бъдещето; живеем ли с усещане за неотложност; бихме ли се отказали от временното заради вечното.
Матебула завърши проповедта си, озаглавена „Жертва, която си заслужава“, с поглед към идното поколение и нашата готовност като водачи да инвестираме себе си, живота си и мечтите си в осигуряването на достатъчно свобода за тяхното развитие. „Нищо голямо в живота не става без жертва“, подчерта говорителят.
Поглед напред
В края на конференцията председателят на Обединени евангелски църкви п-р Румен Борджиев изрази благодарност на Стойко Петков и целия екип на Студио 865 за чудесната организация на събитието.
Следващото издание на GLS в Съединените щати е предвидено за 8-9 август 2024 г., а българският му формат традиционно ще се проведе в София по-късно идната есен. В началото на 2024 г. за първи път у нас ще се осъществи и специално издание на конференцията за млади хора, озаглавено GLS NextGen.
Допълнително информация може да се намери на интернет адрес christianleader.bg, а текущи известия за предстоящи събития и ресурси редовно се предоставят в специално предназначения Фейсбук профил facebook.com/willowbg.