Всезнайко ли си?
Можем ли да се въздържаме и да не даваме непоискан съвет? Използваме ли в разговорите доста често изрази като “Трябва да…” или “Не трябва да..”?
Обикновено хората негодуват срещу човек, който винаги знае кое …
Можем ли да се въздържаме и да не даваме непоискан съвет? Използваме ли в разговорите доста често изрази като “Трябва да...” или “Не трябва да..”?
Обикновено хората негодуват срещу човек, който винаги знае кое е най-доброто за тях. Дори когато чувстваме, че сме спечелили правото да изразяваме мнение за живота на някого, трябва да бъдем внимателни.
Не звучи толкова контролиращо, ако кажем на някого: “Обмислил ли си дали....?” Ще бъде по-лесно прието от това да кажем: “Трябва да ...” или “Не трябва да....”.
Чух един мъдър човек да казва: “Дори да имаме познания и прозрение за определена ситуация, понякога е разумно да премълчим и позволим на другите да се зарадват и се почувстват удовлетворени, че могат да обяснят случващото се”.
Да се правим на “експерти” по всяка тема е сигурен показател, че в нас има гордост, а това отблъсква Бога и хората.
Ако се опитваме да покажем интелектуалното си превъзходство хората ще се отчуждят и може да ги накараме да търсят слабостите ни, за да “охладят” самочувствието ни. Ако сме склонни да бъдем “всезнайковци”, може би е нужно да направим едно честно изследване на душата си.
Може би е добре да се запитаме:
Дали чрез демонстрирането на знания не искам да прикрия своята несигурност?
Дали не копнея за внимание и признание от другите, защото не го получавам от източника, от който бих желал?
Ето нещо полезно, което можем да се опитаме да правим:
Да изслушваме внимателно другите; да ги питаме какви идеи имат; да не им се противопоставяме и коригираме и да ограничим предложенията си си до едно, две. Ще бъдем изненадани колко бързо взаимоотношенията ни с другите ще се подобрят.
Хората се радват да водят диалог, а не да слушат монолог.
Дали да не започнем да живеем според проверения във времето библейски принцип:
“Мъдрите не се опитват да демонстрират своите знание"?