Защо 31 октомври е значим ден
На 31 октомври протестантският свят отбелязва Деня на Реформацията. През 1517 г. Мартин Лутер приковава своите „95 тезиса“ на една църковна врата в град Витенберг, подбуждайки църквата да потърси дълбоки промени. Реформацията започва кат…
На 31 октомври протестантският свят отбелязва Деня на Реформацията. През 1517 г. Мартин Лутер приковава своите „95 тезиса“ на една църковна врата в град Витенберг, подбуждайки църквата да потърси дълбоки промени. Реформацията започва като призив за автентична вяра, когато будители като Лутер, Калвин и Цвингли търсят обновление в съответствие с Писанието.
През XVI век Католическата институция преминава през криза. Един от тежките проблеми е продажбата на индулгенции – „документи“, които обещават опрощение на греховете срещу заплащане. Лутер изтъква, че такъв вид практики са в пълно противоречие с учението на Библията и че единствено Бог може да прощава грехове – чрез вяра в Христос.
Преводът на Библията на народен език става приоритет. „Божието слово не може да бъде оковано“, изтъква Лутер. Библията се издига като главен авторитет, а реформаторската теза популярно се изразява чрез прословутите пет фрази „само“: „само Писанието е стандарт за вярата и живота“ (Sola Scriptura), „само чрез вяра“ (Sola Fide), „само по благодат“ (Sola Gratia), „само от Христос“ (Solus Christus) и „само на Бога да бъде слава“ (Soli Deo Gloria).
Движението бързо обхваща Европа, водено от личности като Лутер в Германия, Калвин в Женева и Цвингли в Швейцария. „Сърцето на човека е идолопоклонник по природа и само Божията благодат може да го промени“, повтаря Калвин в своите проповеди.
Реформаторите се основават на библейски текстове като Римляни 1:17: „Праведният чрез вяра ще живее.“ Вниманието се насочва върху пасажи като Ефесяни 2:8-9, според който спасението е единствено по благодат чрез вяра, както и II Тимотей 3:16, където се потвърждава авторитетът на Писанието.
Реформацията променя облика на Европа – раждат се нови църкви, Библията се превежда на множество езици, а християнската вяра добива нов облик с акцент на личната връзка с Бога. Този ден напомня за ценността на автентичната вяра и връща погледа върху Божието слово като водещ авторитет за християнина. Но той подсказва и още нещо.
Макар съвременният евангелизъм да не издава „индулгенции“ и да не се кланя на един земен лидер, в немалко отношения ние също се нуждаем от реформа. Сред важните следствия от празнуването на 31 октомври е, че всяка християнска група отново и отново следва да подлага църковните си практики и богословските си разбирания на ревизия – дали пък в някои отношения самите ние не сме дръпнали в крива посока?
Реформаторите от XVI век нито са се възприемали за непогрешими, нито пък са били обсебени от амбицията да наложат становището си по всеки въпрос. По-скоро тези хора са един вид будители – силни личности, които не се колебаят да сложат пръст в раната и да надигнат глас срещу неправдите.
Българската църква също търси своите будители. Нашите общности също имат нужда да се сепнат от обхваналото ни самодоволство и самодостатъчност. Очевидно е, че светът наоколо не разбира нашите послания. А когато новите евангелски будители се появят сред нас, когато чуем по нашите църковни врати ударите на техните чукове и осъмнем с техните „тезиси“, това няма как да не предизвика съпротива и сътресения. Църквата се нуждае от подобни кризи, а историята (и обещанието на самия Исус) гарантира, че нищо няма да ѝ надделее. Тя винаги излиза по-силна от всяка следваща реформация – защото преоткрива в какво се състои истинската вярност пред нейния Господ.
Годишнината от Реформацията и Денят на будителите се честват един след друг. Между техните послания има осезаема връзка. Днес имаме нужда както от самопреценка и вътрешни реформи, така и от силни фигури, които да подбуждат такива процеси.